Bohoslužba pod širým nebem zahájila Trutnov Open Air Festival

Ekumenická bohoslužba za oběti poválečného odsunu a čtyři dny míru a festivalového přátelství dnes zahájila 26. ročník Trutnov Open Air Festivalu. Bohoslužbu vedenou katolickým knězem Ladislavem Heryánem sledovalo v areálu Na Bojišti několik stovek lidí, další neustále přicházeli.

"Židé byli ze své vlasti vyhnáni do babylonského exilu stejně jako oběti odsunu, kterým je věnován letošní festival," uvedl Heryán po čtení z knihy proroka Izaiáše. S přítomnými si také zazpíval píseň Beatles Let it Be, při níž se sám doprovodil na kytaru.
 
Pořadatelé tuzemského nejstaršího hudebního rockového festivalu před několika lety akci věnovali siru Nicholasi Wintonovi, který za druhé světové války zachránil stovky židovských dětí. "Letos chceme připomenout poválečné oběti z 'druhé strany' divokého odsunu. Osudy obyčejných lidí, kteří se mnohdy provinili jen tím, že byli jiné národnosti. Na mnoha místech naší republiky docházelo k poválečným vraždám, násilnostem a nespravedlnostem i na nevinných lidech. Chamtivost a msta hrály nemalou roli, stejně jako zábor Sudet Německem, kdy byla naopak vyhnána řada Čechů, nemluvě o Židech," uvedl ředitel a spoluzakladatel festivalu Martin Věchet.
 
Letošním věnováním chce podle něj festival připomenout, co se v místech, kde se koná, ale i jinde v českém pohraničí a Sudetech po druhé světové válce dělo. "Trutnovský festival má od svého počátku nejen hudební poslání, ale i názor, a navíc jej dvacet šest let pořádáme právě v bývalých Sudetech, které poválečné vyhnání silně ovlivnilo a změnilo krajinu i složení jejich obyvatelstva," uvedl Věchet. Stopy po odsunu jsou podle něj patrné dodnes i v myšlení. "A to natolik, že v podobě jakéhosi vymyšleného strašáka ovlivnilo prezidentskou volbu," řekl Věchet a dodal, že poválečná frustrace se dá pochopit, ale kolektivní vinu pořadatelé odmítají.
 
Hvězdou prvního dne festivalu bude britský představitel "bílého" blues John Mayall. Čtvrteční program doplňují Čankišou, Visací zámek, Vlasta Redl s mimořadným vystoupením s Fleretem, Blanka Šrůmová z Tiché dohody, Jazz Q Martina Kratochvíla, ale i písničkáři Vašek Havelka a Záviš.
 
Trutnov Open Air se bude konat do neděle. V programu dále mimo jiná vystoupí Plastic People of The Universe, Jiří Schmitzer, Jasná páka s Davidem Kollerem, DG 307 s programem Uměle ochuceno, Monika Načeva a Justin Lavash, Hana a Petr Ulrychovi & Javory Beat, Čokovoko, Vlasta Třešňák Band, Mňága a Žďorp, Petr Váša & Ty syčáci, Sto zvířat, Echt! a Horňácká cimbálová muzika Petra Mičky. Ze zahraničí také dorazí alžírský rocker a aktivista Rachid Taha nebo punkový trojlístek The Damned, Toy Dolls a Mark Ramone.
 
zdroj: ČTK