Ceny lyžování na Hradecku zůstaly, zdražily jen Š. Mlýn a Deštné

Ceny skipasů v nadcházející sezoně v hlavních lyžařských střediscích Královéhradeckého kraje v Krkonoších a Orlických horách většinou zůstanou na loňské úrovni. Zvýšení cen ohlásily pouze největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn a středisko Deštné v Orlických horách. Největší investice udělal skiareál ve Špindlerově Mlýně, zjistila ČTK u provozovatelů lanovek a vleků. 

Skipasy ve Špindlerově Mlýně podraží přibližně o sedm procent. Jednodenní jízdenka pro dospělého v hlavní sezoně zdraží na 750 korun z loňských 700 korun. Novinkou je zavedení "supersezony" o vánočních a novoročních svátcích, kdy jednodenní skipas vyjde dospělého na 850 korun. Novinkami bude i zavedení takzvaných rodičovských a vratných skipasů. 
    
Před sezonou investoval špindlerovský skiareál 110 milionů korun. Investice šly zejména do rozšíření sjezdovek a vybudování nových stravovacích zařízení a do nového objektu služeb u dolní stanice lanovky Hromovka. "Tyto nové investice se do určité míry odrazily i v cenách skipasů," uvedl ředitel skiareálu Čeněk Jílek. Areál má od loňského listopadu v dvacetiletém pronájmu a provozování společnost Melida. Hodlá pokračovat ve spolupráci s ubytovateli v loni zavedené nabídce zlevněných vícedenních skipasů v balíčku s ubytováním. 
    
SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou letos nabídne lyžařům jako novinku možnost dostat se z areálu Černá hora u Janských Lázní do Pece na lyžích a rolbou. Zpět do Janských Lázní se lyžaři dostanou skibusem. Ceny SkiResort nemění, skipas pro dospělého v hlavní sezoně zůstane na 620 korunách. Novinkou bude zavedení zvýhodněných rodinných jízdenek. Investice do areálů činily přes 40 milionů korun. Například na Černé hoře přibyly sjezdovky Hofmanky a Zalomená, sjezdovka Javor v Peci pod Sněžkou dostala třikrát výkonnějšího zasněžování a k dolní stanici lanovky na Hnědý vrch bude nově lyžaře vozit 85 metrů dlouhý pojezdový pás. 
    
Připravené jednosměrné propojení Černé hory s Pecí pod Sněžkou je podle jednatele vlekařské firmy Mega Plus Petra Hynka prvním krokem k budoucímu lyžařskému propojení všech pěti středisek SkiResortu. Do něj kromě Černé hory a Pece pod Sněžkou patří i menší střediska Černý Důl, Velká Úpa a Svoboda nad Úpou. 
    
Vlekaři v Deštném v Orlických horách investovali kolem tří milionů korun. Zejména pořídili automatickou čerpací stanici, která umožní výrazněji zvýšit výkon umělého zasněžování, a tím rychleji připravit sjezdové tratě. Zasněžovací systém v Deštném posílí i nové zasněžovací stožáry, uvedl ředitel areálu Petr Prouza. 
    
Ve zvýšení ceny denního skipasu o 4,5 procenta na 460 korun se podle něj odrazilo vyšší DPH a růst cen energií, které dříve areál do cen nepromítal. Středisko podle Prouzy zachová různé slevové programy, které umožňují snížit cenu denního lyžování až o 30 procent. Areál také prohloubil spolupráci s ubytovateli, takže vícedenní skipas koupený s ubytováním bude proti obvyklému ceníku levnější. 
    
V nedalekých Říčkách v Orlických horách cena skipasu v hlavní sezoně zůstane na 490 korunách. "Skibus spojující spodní parkoviště a Říčky s areálem bude nově zdarma," řekl ředitel areálu Jan Urbánek. Dosud jízda skibusem stála deset korun. Areál také podle Urbánka pracuje na záměru rozšíření části modré sjezdovky, a to ještě do startu nové sezony.
 
zdroj: ČTK