Česká investiční skupina CTR spustila první projekt nájemního bydlení v Německu.

Celkem 103 plně vybavených bytů o dispozicích od 1+kk až po 4+kk v historickém centru Drážďan rozšířilo nájemní portfolio investiční skupiny CTR. Po vzoru již osm let úspěšně fungujícího areálu Albertov Rental Apartments v Praze 2 se tak jedná již o druhý projekt nájemního bydlení a souvisejících komerčních služeb, který tato původem česká investiční skupina provozuje. V horizontu nejbližších dvou let plánuje dokončit další dva podobné areály s celkem 218 byty a více než 10.000 m2 plochy pro restaurace, obchody a kanceláře.   

Od května byl oficiálně zahájen provoz ubytovacího komplexu Residenz am Zwinger v centru saského hlavního města Drážďany, přímo naproti světoznámé galerii. Areál zkolaudovaný na konci minulého roku zahrnuje 103 plně zařízených bytových jednotek, obchodní prostory v přízemí, soukromou zahradu ve vnitrobloku a klubovou lounge na střeše budovy. Ta nabízí úchvatné výhledy na město a ve společném podniku s CTR i unikátní zážitkovou restauraci známé německé kuchařské celebrity Gerda Kastenmeiera. 

Pod heslem „Zažijte pocit domova s komfortem hotelu“ tak skupina CTR v areálu Residenz am Zwinger nabízí komfortní bydlení na dobu od 1 týdne až po libovolně dlouho. Stejným způsobem, jako to dělá již osmým rokem u svého pražského projektu Albertov Rental Apartments, který kromě 269 bytů nabízí i supermarket, restauraci, banku a několik dalších obchodních jednotek. 

„Zahrnutí jednoho z našich drážďanských projektů do našeho dlouhodobého nájemního portfolia je logickým důsledkem diverzifikace rizika a alokace volného kapitálu. Během pouhých čtyř let jsme dokončili nebo ještě dokončíme v centru Drážďan téměř 550 bytů. Některé z nich jsme prodali nebo ještě prodáme blokově fondům, jiné rozprodáme po jednotkách koncovým kupujícím, a některé jsme se rozhodli plně vybavit a dále je pronajímat,“ vysvětluje Ján Horváth, CEO divize Real Estate, který mimo jiné stál právě u zrodu úspěšného nájemního areálu v Praze na Albertově. A dodává, že do dvou let rozšíří skupina CTR své portfolio nájemních projektů ještě o další dvě lokality v Německu a na Slovensku.

V Košicích přibude nové polyfunkční centrum 
Ve východoslovenských Košicích získala CTR group na přelomu loňského a letošního roku pravomocné stavební povolení pro multifunkční areál Business Centre Košice III se 141 bytovými jednotkami a více než 10.000 m2 kancelářských a maloobchodních ploch. V současnosti probíhá finalizace jednání s kotevním nájemcem kanceláří, obchodní prostory jsou již pronajaty jednomu z místních obchodních řetězců. Zahájení stavby demolicí stávajícího objektu je naplánováno na polovinu května letošního roku, kolaudace se očekává v závěru roku 2019.

I v Business Centru Košice III si CTR plánuje všech 141 bytových jednotek ponechat. „Košice jsou hospodářským centrem východního Slovenska se sídly několika významných firem a zároveň jedním z hlavních slovenských univerzitních měst. Díky mezinárodnímu letišti a přímému spojení s mnoha zeměmi Evropy mají navíc i přeshraniční působnost, zejména ve vztahu k Maďarsku. Klientela kvalitních nově dokončených bytů je tak z řad expatů a byznysmenů, ale i zahraničních studentů zajištěna. Navíc žádný obdobný koncept v Košicích dosud nikdo neprovozuje,“ podotýká Ján Horváth.

O vytvoření dlouhodobého nájemního portfolia v Košicích uvažovala CTR již v minulosti, dokonce pro tento účel vyhradila dvě samostatné sekce právě budovaného areálu Rezidencia pri Radnici v centru Košic. K pronájmu v nich bylo určeno zhruba 120 z celkových 390 bytů. Vzhledem k velkému zájmu, kdy rok před dokončením zůstalo v nabídce k prodeji již jen posledních 20 bytů, se ale investor nakonec rozhodl nabídnout k prodeji i všech 120 zbývajících jednotek.

Již příští rok přibude 77 nájemních bytů také v Regensburgu
O rok dříve než v Košicích dokončí CTR také další z rozestavěných bytových projektů, a to komplex Marina Apartments se 77 byty a restaurací v centru historického Regensburgu v Německu. Rovněž tyto jednotky, které vznikají v rámci širší konverze zanedbané maríny v moderní čtvrť, si CTR plánuje ponechat a začlenit je do svého německého nájemního portfolia.