Česká jablka budou na trhu do poloviny května, pak už jen dovoz

Jablka českých pěstitelů by měla být podle současného stavu zásob k dostání v obchodech zhruba do poloviny května. Pak už budou v nabídce jen dražší jablka z dovozu, jejichž cena zřejmě dál poroste. Zdražení se dá čekat hlavně proto, že zásoby jablek v celé Evropské unii jsou meziročně asi o pětinu nižší. Velmi vysoké jsou již nyní ceny hrušek. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

K začátku ledna měli čeští pěstitelé ve skladech 9819 tun jablek. Z dovozu by do konce obchodní sezony v červnu mohlo do Česka přijít dalších asi 15.000 tun jablek. "Po jablkách by měla být dál slušná poptávka, protože konkurenční zelenina je letos kvůli chladnému počasí zpožděná a také první jahody a třešně na přelomu května a června nebudou," řekl Ludvík.
 
Stabilní cenu by si měla i v dalších týdnech udržet odrůda Idared. Ta tvoří přes polovinu zásoby u českých pěstitelů a je také hojně dováženou odrůdou z Polska. V obchodech se kilogram odrůdy Idared prodává za přibližně 20 korun, v akcích je i za 15 korun.
 
Odrůdy méně zastoupené v českých a polských skladech, například Golden Delicios, Jonagored či Braeburn, jsou výrazně dražší a jejich ceny oscilují mezi 30 až 40 korunami za kilogram. "Jablek je na zásobách méně v celé Evropě, takže se dá čekat mírné zvýšení cen jablek z dovozu," řekl Ludvík. Například ve Francii byla v březnu zásoba meziročně nižší o 38 procent, v Itálii o 18 procent a v Rakousku o 29 procent.
 
Mimořádně nízké jsou v Evropě zásoby hrušek. V březnu bylo ve skladech v EU jen 227.000 tun hrušek, což bylo meziročně o 54 procent méně a šlo o nejnižší zásobu za posledních 20 let. "Odpovídá tomu i vysoká cena hrušek, která je kolem 50 korun za kilogram," řekl Ludvík. Dodal, že Česko je v pěstování hrušek soběstačné pouze z 19 procent a nyní jsou již české hrušky vyprodané.
 
zdroj: ČTK