Daniel (8) ze Dvora Králové nad Labem je vážně nemocný, pomáhají nákladné rehabilitace

Renáta Krkonošková a Daniel Bureš společně vychovávají dvě děti - Daniela a Jirku, kterému byli nedávno tři roky. Daniel se narodil s dětskou mozkovou obrnou, jež u něj postihla všechny čtyři končetiny. Na rukou i nohou jej trápí ztuhlé a stažené svalstvo, které jej omezuje v pohybu. Kromě toho se potýká i s těžkou slabozrakostí. „Ve třech letech se Daník teprve začal otáčet, v pěti letech pohybovat plazením. Ze začátku se jen posouval po centimetrech pomocí jedné ruky po bříšku. Dnes se díky pravidelnému cvičení Vojtovy metody a rehabilitacím dostane na čtyři a pomalu začíná lézt. Zlepšila se mu i řeč – už mluví v krátkých větách,“ popisuje vývoj syna paní Renáta. O Daniela pečuje 24 hodin denně – nutná je dopomoc při oblékání, hygieně, ale i jídle. Každá den jej navíc vozí do speciální školy, kde mu pomáhá asistent.

Veškerá péče je nákladná, rodina hradí zejména doplatky na speciální zdravotní pomůcky, rehabilitace, terapie či návštěvy psycholožky. Nutné byly i úpravy domácího prostředí. Je toho mnoho. Paní Renáta by si ráda našla práci na zkrácený úvazek a přispěla více do rodinného rozpočtu, bohužel se jí ale dlouhodobě nedaří skloubit práci s péčí o syna. Rodině před pár měsíci začali pomáhat dárci prostřednictvím nadace Dobrý anděl. „Chtěli bychom s manželem moc poděkovat Dobrým andělům. Jsme vděční za každou pomoc, která se nám dostane, je úžasné, že je mezi námi tolik lidí, kterým není lhostejný osud nemocných dětí,“ říká paní Renáta. 

Díky Dobrým andělům mohl letos Daniel odjet poprvé na speciální tábor s asistentem, na kterém pozná vrstevníky s podobným osudem. „Máme velikou radost, že můžeme Danielovi v rámci možností dopřát podobný zážitek, jako mají zdravé děti,“ dodává s úsměvem paní Renáta. 

Na Trutnovsku potřebuje finanční pomoc dalších 31 rodin s vážně nemocným dítětem

Jedná se o rodiny, ve kterých se dítě potýká s onkologickým či jiným závažným onemocněním, jako je například chronické selhání orgánů, chronické střevní onemocnění, závažné metabolické poruchy či jiné kombinované postižení. Těmto rodinám pravidelně pomáhá nadace DOBRÝ ANDĚL. Vybrané příspěvky za každý měsíc nadace rovnoměrně rozdělí mezi potřebné rodiny. Výši příspěvků tak ovlivňuje počet dárců i přispěná částka. 

„Rodin, které potřebují finanční pomoc, je mnohem více. Ne každá ví, že u nás může o pravidelné příspěvky požádat. Našim cílem je, aby se tato informace, co nejvíce šířila. Pokud se kdokoliv setkává s rodinou či rodinami, kde vážně onemocnělo dítě, budeme rádi, když se na nás obrátí. Kontaktovat nás může také přímo sama rodina,“ říká Petr Sýkora, spoluzakladatel nadace DOBRÝ ANDĚL. 

Staňte se Dobrým andělem

Zapojit se do pomoci můžete i vy. Stačí se zaregistrovat na www.dobryandel.cz a začít přispívat. Vaše příspěvky nadace DOBRÝ ANDĚL odevzdává rodinám do posledního haléře, protože její provoz je hrazen ze soukromých zdrojů zakladatelů a dalších filantropů.

Znáte rodinu s vážně nemocným dítětem?

Doporučte jí nadaci Dobrý anděl. Kontakt je velmi jednoduchý – stačí zavolat nebo napsat e-mail a pracovníci Dobrého anděla již zajistí vše potřebné. Důležité je nebát se ozvat, Dobří andělé rodinám rádi pomohou.