Hladiny řek v hradeckém kraji klesají, včetně Cidliny v Bydžově

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji začaly dnes odpoledne klesat. Do mírného poklesu se dostala i Cidlina v sedmitisícovém Novém Bydžově, jejíž hladina se dopoledne dostala nad úroveň extrémní povodně. Voda se v Novém Bydžově vylila z koryta a zaplavila několik ulic ve východní části města. Hladiny klesají i na labských přehradách u Špindlerova Mlýna a nad Dvorem Králové, uvedl dispečink hradeckého ústředí Povodí Labe.

V Jaroměři na Náchodsku voda v noci rozštěpila pilíř historického mostu z 19. století, z něhož se do Labe zřítila železná lávka. Po dnešních 20:00 dva obří jeřáby zřícenou lávku z koryta Labe při 90 minut trvající operaci vytáhly a položily ji do ulice směrem k náměstí. Uvázání lávky na řetězy a její vyzdvižení sledovaly na březích stovky lidí. Starosta Jaroměře Jiří Klepsa ČTK řekl, že v dalších dnech bude nutné odstranit kvůli poškození pilíře celý most. Náklady na odstranění mostu a případnou stavbu nového radnice dosud nevyčíslila.
 
Povodeň v Bydžově zaplavila 60 až 70 domů a velké množství garáží, kůlen, zahradních domků a přístaveb. Radnice lidem postiženým povodní nabídla nouzové ubytování v internátu střední školy. Záchranáři dopoledne evakuovali několik desítek dětí z Mateřské školy Sluníčko, která bude do odvolání uzavřena. Pro nejnutnější případy bude náhradní provoz zajištěn v Mateřské škole F. Palackého, uvedla radnice. Výše škod zatím není známa.
 
Povodeň také na Bydžovsku zaplavila jedno z pramenišť pro bydžovskou úpravnu pitné vody. Vodohospodáři prameniště preventivně odstavili a výpadek nahradili dodávkami vody z vodárenské soustavy od Hradce Králové. "V oblasti provozované společností Královéhradecká provozní není v tuto chvíli nikde ohrožena dodávka pitné vody," uvedla mluvčí firmy Veronika Bergrová.
 
Kvůli záplavám bylo v Novém Bydžově uzavřeno několik silnic. Hladina Cidliny v Bydžově vystoupala dnes ve 13:00 na 285 centimetrů, za dalších pět hodin o šest centimetrů klesla. V sobotu byla hladina Cidliny v Bydžově na 70 centimetrech.
 
Třetí povodňový stupeň dnes po 18:00 platil, vedle Bydžova, ještě na Labi v Brodu. Na dalších pěti místech byly nižší stupně povodňové aktivity.
 
Dnes odpoledne v hradeckém kraji pršelo pouze ojediněle, v Krkonoších vůbec. V noci na úterý se čekají přeháňky, které budou přecházet i v trvalejší déšť. V úterý by mohlo napršet až 20 litrů vody na metr čtvereční. "Při výskytu srážek v horských oblastech může být pokles hladin zpomalen, případně být rozkolísaný," uvedl šéf dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.
 
S velkou vodou a jejími následky dnes bojovali záchranáři i na dalších místech hradeckého kraje. Ve Svobodě nad Úpou hasiči celý den bojovali s vodou z potoka, která tekla po krajské silnici. Jízda z Trutnova do Pece pod Sněžkou byla do 14:00 možná jen po objízdných trasách.
 
Dosavadní škody z povodní na soukromém, obecním a krajském majetku se v hradeckém kraji odhadují na desítky milionů korun, oznámilo hejtmanství po dnešním jednání bezpečnostní rady kraje. Škody za desítky milionů korun, zejména na zničených cestách, oznámil i Krkonošský národní park.
 
Povodeň v hradeckém kraji zatím nejvíce udeřila v neděli časně ráno v Podkrkonoší, kde se rozvodnily přítoky horního Labe. Velká voda nejvíce zasáhla Hostinné a Rudník, kde bylo třeba evakuovat 45 rodin. Větším škodám na horním toku Labe zabránila přehrada Les Království u Dvora Králové, která stoletou záplavu dokázala zadržet.
 
V Trutnově v neděli záchranáři vytáhli z Úpy tělo pětapadesátiletého muže z Trutnova. Zda je obětí záplav, není jasné. Na Náchodsku pohřešují vodáka, jehož loď se převrátila na Metuji.
 
zdroj: ČTK