Hradečtí krajští silničáři a města jsou na zimu připraveni

Silničáři v Královéhradeckém kraji a města jsou na letošní zimu připraveni. Správci krajských silnic mají ve skladech asi 18.000 tun soli a 20.000 tun písků a posypové drtě, což je ne úrovni minulých let. Zimní údržba silnic v kraji stojí při průměrné zimě asi 200 milionů korun. Jednotlivá města dávají na údržbu místních komunikací a chodníků miliony korun, zjistila ČTK u krajských silničářů a radnic. 

Krajská správa silnic bude mít k boji se sněhem a náledím k dispozici 110 sypačů s radlicemi, 40 nakladačů a deset sněhových fréz. Pro případ potřeby má předem zajištěné další dodávky soli tak, aby zvládla i kalamitní stavy. "Dosud se nám nikdy nestalo, že bychom měli problém s jejím nedostatkem," uvedl výrobně-provozní náměstek ředitele SÚS Královéhradeckého kraje Přemysl Noháček. Silničáři v kraji mají na starosti údržbu 3753 kilometrů silnic prvních, druhých a třetích tříd. 
    
Hradecký kraj by chtěl ještě do konce roku opravit až 20 silnic, s jejichž opravami v původních plánech nepočítal. Na opravy chce použít peníze, které krajům hodlá letos navíc dát Státní fond dopravní infrastruktury. Při příznivém počasí by kraj mohl udělat opravy za několik desítek milionů korun. "Vzhledem k blížícímu se zimnímu období tyto finanční prostředky přicházejí za pět minut dvanáct," podotkl náměstek hejtmana Karel Janeček. 
    
Na zimu se připravují i radnice. Zimní údržba komunikací a chodníků ve větších městech kraje vyjde řádově na miliony korun, což v celkových ročních rozpočtech radnic představuje objem kolem jednoho procenta. 
    
Ve stotisícovém Hradci Králové se náklady na zimní údržbu pohybují na úrovni necelých 15 milionů korun. "Rozsah letošní zimní údržby bude stejný jako při minulé zimě," řekla ČTK mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Hradecké Technické služby mohou na úklid nasadit až 200 kmenových zaměstnanců, další pracovníky s pluhy a nakladači mají nasmlouvané u externích firem. Celkem mají Technické služby na starosti údržbu více než 100 kilometrů komunikací, 294 kilometrů chodníků a 41 kilometrů cyklostezek. Vedle toho pluhují i 60 kilometrů krajských a státních silnic ve městě. K posypu mají Hradečtí připraveno téměř 2000 tun soli a 565 tun písku.
    
Nejdříve obvykle začíná zimní údržba na vozovkách v nejvyšších polohách kraje v Krkonoších. Jde zejména o silnice na Pomezní či Hoffmanovy boudy či v okolí Pece pod Sněžkou. 
    
Loňská zimní údržba silnic v kraji vyšla na zhruba 190 milionů korun, což bylo o deset milionů korun pod průměrem. Rekordně drahá byla zima na přelomu let 2005 a 2006, která vyšla krajskou pokladnu na čtvrt miliardy korun. Výjimečná zimní údržba byla v kraji také na podzim 2009, kdy sníh zasypal silnice i v nižších polohách již v polovině října. 
 
zdroj: ČTK