Jaroslavení na Litoměřickém hradě

Město Litoměřice si někteří spojí s českým básníkem K. H. Máchou, pěstitelé s nejnavštěvovanějším zahradnickým veletrhem Zahrada Čech, turisté s Českým Středohořím. Na toto královské město lze mít krásné vzpomínky i díky jarním slavnostem, které tu pořádá místní Centrum cestovního ruchu. Letošní první ročník Hradního jaroslavení se koná v sobotu 24. března na nádvoří i ve vnitřních prostorách litoměřického hradu.

Protože svátky jara jsou neodmyslitelně spjaté s Velikonocemi, čeká návštěvníky nezapomenutelný víkendový den se symboly, zvyky a chutěmi, které dobře znaly a ctily generace našich předků. Těšit se mohou na ukázku velikonočních obyčejů, vystoupení folkové skupiny Kantoři, máchovské divadelní skeče v podání Divadélka na dlani i povídání o tradici Velikonoc s proboštem Svatoštěpánské kapituly. Nezapomnělo se ani na děti, které si mohou prohlédnout staročeské hračky či výrobu kraslic, vidět při práci kováře a košíkáře a samy si vyrobit ruční papír. Nebudou chybět ani tradiční velikonoční pochoutky a česká vína. Vše doplní množství prodejních stánků s řemeslnými výrobky.

Litoměřický hrad je bývalý gotický královský hrad a dnes je součástí městské památkové rezervace. Byl pravděpodobně postaven za Přemysla Otakara II. ve 2. polovině 13. století. Jeho přesná velikost a tvar nejsou zcela známy, neboť do dnešních dob se z něj dochovalo jen malé torzo. Středověkými připomínkami jsou třeba hlavní vstupní brána ze 14. století nebo salonek s gotickou kaplí. Na první pohled si možná ani neuvědomíme jeho monumentálnost, přesto v sobě ukrývá celkem šest podlaží.

Při přestavbě hradu v roce 2011 Litoměřice vsadily na osvědčenou vinařskou tradici v regionu. Velká část objektu je věnována českému vínu - ukázkám, jak se pěstuje, vyrábí, skladuje i ochutnává. K tomu slouží expozice vinařství, ale i vinárna a degustační místnost se sklepy, jež objevili dělníci až při samotné opravě. Hrad je využíván také jako kongresové centrum. Kongresový sál s kapacitou až 190 osob je citlivě zrenovovaný, byla zde zachována řada gotických artefaktů - např. gotická okna. Konají se zde degustace vín, výstavy, svatby, koncerty a další kulturní události.

zdroj: ČTK