Jeleni v Krkonoších dostávají obojky, které budou sledovat pohyb

Pět desítek vybraných jelenů a laní na české i polské straně Krkonoš dostává v těchto dnech telemetrické obojky. Zařízení umožní zmapovat údaje o pohybu zvířat a jejich denní aktivitě. ČTK o tom informoval mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. 

Jelen evropský je největší krkonošský savec, na území parku žije 635 kusů jelení zvěře. V Krkonoších však chybí velké šelmy, které by mohly přirozeným způsobem redukovat počty jelenů. "Objektivní informace o přeshraniční migraci vysoké zvěře jsou zásadním předpokladem pro optimální a koordinovaný management zvěře v obou sousedících národních parcích tak, aby byly minimalizovány působené škody," uvedl náměstek ředitele Správy KRNAP Otakar Schwarz. 
    
Na české straně Krkonoš je v zimě jelení zvěř uzavřená v přezimovacích obůrkách, v Polsku jeleni volně putují za potravou do podhůří. "Část zvěře, jak z polské, tak z české strany, však přechází na druhou stranu pohoří, kde ovlivňuje početnost tamní populace a tím i negativní působení na tamní lesní ekosystémy," uvedl Schwarz. 
    
Telemetrické obojky zaznamenávají v pravidelných intervalech geografickou polohu a případně i další informace a data automaticky odesílají do počítače. Obojky jsou vybaveny zařízením pro dálkové rozepínání, po vybití baterie v obojku nebude nutné jeleny znovu uspávat. Výzkum migračních tras, životních nároků a chování jelena lesního je součástí projektu Fauna Krkonoš. 
 
zdroj: ČTK