Jičín bude do neděle patřit dětem a pohádkovému festivalu

Průvodem masek a předáním klíčů od města dětem začal dnes v centru Jičína 24. ročník festivalu Jičín město pohádky. Pro návštěvníky jsou do 14. září připraveny desítky akcí, například koncerty, výstavy, tvůrčí dílny. Letošní ročník je věnován Pelíškovi, pelíškům a pelášení. Téma vychází z pověsti O Pelíškovi a pozornost návštěvníků bude směrovat ke krajině Prachovských skal. ČTK to řekla předsedkyně pořádajícího nadačního fondu Věra Rychterová. Festival každoročně navštíví několik desítek tisíc dětí a dospělých.  

Příběh o všudybylovi Pelíškovi se odrazí i v tvůrčích dílnách festivalu a v koncepci Valdštejnova náměstí a přilehlých historických prostor. Na náměstí se tak objeví Pelíškova jeskyně, připravené budou i pískovcové balvany, hromada písku či lezecká skála. Děti dostanou šanci zapojit se do vytváření různých pelíšků, například při pletení hnízda z proutí nebo při navazování pavučiny z provázků. "Téma pelášení zahrne pohybové aktivity, kterých bude více než při minulých ročnících," řekla Rychterová.
 
Pořadatelé festivalu také letos předají čestné občanství Pohádkového města Zdeňku Svěrákovi za jeho tvorbu pro děti. Svěrák se stane pátým čestným občanem Pohádkového města. Před ním ocenění získali Václav Čtvrtek, Radek Pilař, Marie Kubátová a Václav Vorlíček.
 
Vrcholem festivalu bude sobotní celodenní program na Valdštejnově náměstí, v jehož rámci vystoupí například Blue Effect a slovenští No Name.
 
Pořadateli festivalu jsou Nadační fond Jičín - město pohádky a město Jičín. Na přípravě a průběhu festivalu se podílí včetně dobrovolníků několik stovek lidí. Bližší informace o festivalu je možné najít na www.pohadka.cz.
 
zdroj: ČTK