Kdy se vyplatí investovat do lyžařského vybavení

Přemýšlíte, zda investovat do nákupu lyžařského vybavení pro vás nebo vaše děti, nebo zda je lepší si jej půjčit? Následující rady a faktory vám mohou pomoci v rozhodování.  

Pořízení nové výbavy

Pořízení nové výbavy vás vyjde přibližně od 5 000 do 15 000 Kč za lyže, boty i helmu. Celková cena pak záleží zejména na kvalitě a značce vybavení. 

„Důležité je koupit dítěti vhodnou velikost. Určitě se nevyplatí pořizovat výrazně větší výbavu, do které dítě doroste, protože by se kvůli špatně zvoleným velikostem mohlo na svahu zranit. Počítejte tak, že dítěti výbava pravděpodobně vydrží maximálně dvě sezony. Naši zákazníci vybírají pro své ratolesti velikosti oblečení s výhledem na jednu až dvě lyžařské sezóny. Tedy aktuální velikost, kterou dítě momentálně používá, případně o jednu velikost větší. Důležité je, aby se dítě v oblečení dobře cítilo, aby se mu líbilo a aby funkčně a velikostně splňovalo požadavky na udržení vnitřního mikroklima,“ radí Tomáš Bělohlávek ze specializovaného obchodu Pro Shop Rossignol. „Čím kvalitnější výbavu nakoupíte, tím lépe se Vašemu dítěti bude lyžovat a zároveň se výbavy po použití snáze a výhodněji zbavíte,“ dodává Bělohlávek.

Pokud lyžujete často a jezdíte i do zahraničí, investovat do vybavení na svah se vyplatí. „Na pořízení výbavy se hodí drobná půjčka. Sjednání půjčky je snadné a velmi rychlé. Obecně však platí, že půjčku byste neměli nikdy splácet déle, než je životnost spláceného zboží či služby,“ říká Hana Drápalová ze Sberbank. Navíc v současné době mnoho obchodů nabízí sezónní slevy.

Bazarová výbava

Levnější možností pořízení vlastní výbavy je nákup z „druhé ruky“, tedy bazarového zboží. Zde se můžete dostat až na poloviční pořizovací cenu než u nového vybavení. Cena se vždy odvíjí nejen podle značky, ale i podle stavu opotřebení výbavy. Čím je v lepším stavu, tím je dražší. Vždy se ale dostanete o několik desítek procent níže než u výbavy nové. Při této volbě je však otázka, jak dlouho výbava vydrží. Navíc na ní není záruka a pokud chcete snížit riziko pádu či zranění, zejména u dětí, raději volte jinou možnost.

„Rostoucí lyže“

Chytrým řešením, zejména pro děti, je pronajmout si lyže na celou sezónu. Navíc si vybavení můžete u většiny pronajímatelů v průběhu sezóny vyměnit za větší nebo lepší model. Zde se dostanete průměrně cca na 2 500 Kč za rok za pořízení celé výbavy. K ceně je potřeba připočítat ještě kauci při prvním pořízení, která se pohybuje zhruba od 1 500 Kč, ale je vratná, a pojištění celé výbavy, což je cca 200 Kč. 

Zapůjčení výbavy

Pokud vyrážíte na hory jen jednou či dvakrát do roka na víkend, vyplatí se zapůjčit lyžařskou výbavu v půjčovně. Zde se ceny v tuzemských ski areálech za dětskou výbavu (lyže, boty, helma) pohybují zhruba od 180 do 250 Kč na den, u dospělého 250 do 350 Kč na den, záleží na velikosti a kvalitě lyžařského střediska. Výhodou je, že si výbavu můžete půjčit přímo na místě, a tudíž ušetříte také místo v autě. Tato varianta se vyplatí především u malých dětí, které rychle rostou.