Lanovka na Sněžku kvůli údržbě stojí, rozjede se 29. listopadu

Kabinová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku je od pondělí kvůli pravidelné údržbě mimo provoz. Do zimní sezony se rozjede v sobotu 29. listopadu. V době odstávky bude lanovka v listopadu v provozu o víkendech a o státním státku 17. listopadu. Letní sezona lanovky byla úspěšná. V porovnání s posledními letními sezonami staré lanovky byla návštěvnost asi o 30 procent vyšší. ČTK to řekl náčelník lanovky Jiří Martinec.

"I když je lanovka novým zařízením, nesmí se její pravidelná údržba zanedbat. Především děláme kontroly pohonů, stanic, tratě, promazávají se kladkové baterie," řekl Martinec. Na prvním úseku se lanovka, která nedávno získala ocenění Stavba roku, rozjela loni na konci prosince. Na druhém úseku se rozjela 22. února.
 
Zájem lidí letos zvyšovalo to, že se chtěli svézt novou lanovkou. K většímu zájmu podle Martince přispěly čtyřmístné kabiny, které umožňují pohodlný nástup i starším lidem či rodinám s kočárky. Lanovkou jeli i lidé, kteří měli z dřívějších otevřených sedaček obavy. Pozitivně se projevilo i přemístění dolní stanice blíže k Peci pod Sněžkou. "Přálo nám i počasí. Lanovka stále méně dnů než jindy," řekl Martinec.
 
Negativem zůstaly, podobně jako na staré lanovce, velké fronty. Ve špičkách si lidé museli na jízdu lanovkou počkat až několik hodin. Kapacita lanovky totiž zůstala na maximálně 250 lidech za hodinu, což byla podmínka ochránců přírody.
 
zdroj: ČTK