Lanovka na Sněžku zažila velký nápor, čekalo se hodinu a půl

Nová lanovka na nejvyšší českou horu Sněžku při dnešním slunečném počasí zažila první velký nápor stovek turistů. Během dne se na nástupní stanici v Peci pod Sněžkou postupně vytvořila fronta na zhruba hodinu a půl. Fronta se táhla až na venkovní přístupovou cestu. ČTK to řekl náčelník lanovky Jiří Martinec. Lanovka se veřejnosti otevřela 21. prosince. Zatím jezdí do mezistanice na Růžové hoře. Na druhém úseku až na vrchol by se po získání potřebných povolení měla rozjet v lednu. 

"Dosavadní návštěvnost od uvedení do provozu byla velice slušná, denně jsme svezli 500 až 800 lidí. Při nynějším slunečném počasí čekáme velký zájem," řekl Martinec. Poptávku po svezení lanovkou zvyšuje i to, že hory jsou v závěru roku plné turistů a možnosti lyžování jsou kvůli oblevě omezené. Samotné zařízení nové lanovky podle Martince funguje bez problémů. 
    
Většina turistů se podle Martince lanovkou z Růžové hory do Pece pod Sněžkou i vrátí, menší část do údolí sejde pěšky. Řada turistů se z Růžové hory vydá i na túru na vrchol Sněžky. Při cestě na Sněžku však musejí být lidé kvůli zledovatělé cestě velmi opatrní. Na hřebenech Krkonoš leží po oblevě pouze kolem 30 centimetrů sněhu, teplota se tam dnes kolem poledne pohybovala kolem minus pěti stupňů Celsia. 
    
Nová lanovka za více než 300 milionů korun má čtyřmístné kabiny místo otevřených dvousedaček. Cestování tak bylo příjemné i při mrznoucím dešti, který padal v minulých dnech. 
    
Hodinová kapacita lanovky zůstala na základě podmínek ochránců přírody na 250 lidech. To při otevření lanovky před deseti dny kritizoval bývalý prezident Václav Klaus. Kapacitu lanovky označil za přiškrcenou a vyslovil obavu z velkých front, kterými byla za pěkného počasí pověstná stará lanovka. 
    
Lanovka patří Peci pod Sněžkou. Stavbařům se ji podařilo dokončit o téměř čtyři měsíce dříve. Horní úsek by se měl rozjet poté, co získá povolení od Drážní inspekce. Inspekce horního úseku zatím nejsou dokončené kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám, zejména silné námraze. 
 
zdroj: ČTK