Lanovky v Krkonoších stále jezdí, odstávky začnou v listopadu

Turisté v Krkonoších se na hřebeny nejvyšších českých hor stále mohou dostat pohodlně několika lanovkami. Většina jich bude jezdit do konce října, pak lanovky před zimní sezonou čekají odstávky a údržba. Výjimkou je kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, která bude v listopadu jezdit o víkendech a svátcích, zjistila dnes ČTK u provozovatelů lanovek. Turistů je v Krkonoších v těchto podzimních dnech poměrně dost. 

"Na tuto dobu je zájem turistů stále slušný a odvíjí se od počasí," řekl dnes ČTK Pavel Cingr ze špindlerovské horské služby. Sněžení, které v pátek zasáhlo západní české hory, do Krkonoš nedorazilo. Lidé by přesto podle Cingra měli pamatovat na teplé oblečení a nezapomenout si vzít s sebou mobilní telefon. "Již se brzy stmívá a kdyby se na túře zdrželi, měli by dát vědět, že jsou v pořádku," uvedl Cingr. 
    
Černohorská kabinová lanovka bude turisty vozit denně do neděle 13. října. Pak do konce listopadu pojede o víkendech, v termínu podzimních prázdnin bude v provozu od 26. října do 3. listopadu. Lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch jezdí již jen o víkendech, denně pak bude ještě v provozu od 26. října do 3. listopadu. 
    
Lanovka ze Špindlerova Mlýna na Pláně pojede v neděli 13. října naposledy. Sousední špindlerovská lanovka na Medvědín však pojede denně do 30. října. Lanovky z Harrachova na Čertovu horu a z Velké Úpy na Portášky by měly denní provoz ukončit 28. října a 31. října. Lanovka z Herlíkovic na Žalý pravidelný provoz ukončila již 31. srpna. 
    
Nejznámější krkonošská lanovka na Sněžku nejezdí od loňského září kvůli výstavbě nové lanovky. Práce nyní finišují. Na spodním úseku již zkušebně kabinky jezdí, na horním úseku technici montují lano. Veřejnosti by se nová lanovka měla otevřít nejpozději na jaře 2014. 
 
zdroj: ČTK