Lyžování ve Š. Mlýně zdraží asi o 7 pct, jeden den bude za 750 Kč

Lyžování v největším českém středisku Špindlerův Mlýn v Krkonoších letos podraží přibližně o sedm procent. Jednodenní skipas pro dospělého v hlavní sezoně zdraží o 7,1 procenta na 750 korun z loňských 700 korun. Novinkou je zavedení zvláštního ceníku pro vánoční a novoroční svátky, kdy jednodenní skipas vyjde dospělého na 850 korun. ČTK o nových cenách informovala společnost Melida, která má areál od loňského listopadu v nájmu a provozování. Ceny skipasů ve Špindlerově Mlýně jsou tradičně nejvyšší v ČR.      

Novinkami bude i zavedení takzvaných rodičovských a vratných skipasů. Vratným skipasem Melida nahradí dosavadní dopolední jízdenku, která v hlavní sezoně stála dospělého 630 korun. Za vratný skipas lyžař zaplatí v hlavní sezoně 850 korun. Pokud jej vrátí do dvou hodin, na pokladně mu vrátí 280 korun, pokud jej vrátí do čtyř hodin, dostane zpět 170 korun. Čtyřhodinové lyžování ho tak vyjde na 680 korun, dvouhodinové na 570 korun. 
    
Přenosný rodičovský skipas budou moci využít partneři, kteří se střídají při hlídání dětí. Dosud si každý z rodičů musel koupit svou vlastní jízdenku, protože skipasy jsou nepřenosné. Rodičovský skipas bude stát v hlavní sezoně 900 korun. Děti do šesti let budou mít jízdné nadále zdarma. Zachována zůstane i cenově výhodnější kategorie junior a senior pro osoby do 18 a nad 60 let. 
    
Novoroční sezona potrvá od 20. prosince do 5. ledna a skipasy v ní proti hlavní sezoně budou dražší o více než deset procent. Například rodičovský skipas bude za 1020 korun, vratný skipas pro dospělého bude za 950 korun. Šestidenní lyžování o vánočních svátcích vyjde dospělého na 4130 korun, v hlavní sezoně bude za 3690 korun. V minulé sezoně byl šestidenní skipas za 3450 korun. 
    
Celosezonní skipas zdraží o 5,5 procenta na 9500 korun. Loni zavedené skipasy 10 dní ze sezony a 15 dní ze sezony zdraží o devět a 6,6 procenta na 6000 korun, respektive 8100 korun. Za 10.000 korun bude celosezonní skipas pro Špindlerův Mlýn a sedm středisek na Slovensku. V předprodeji do 19. prosince vyjdou sezonní skipasy levněji o 400 až 900 korun. 
    
Podle bývalého starosty Špindlerova Mlýna a nynějšího konzultanta v turistickém ruchu Oldřicha Šimka zdražení zřejmě způsobí další úbytek dopoledních a jednodenních návštěvníků areálu. "Lidé reagují negativně na jakékoliv zvýšení cen. Je otázkou, zda nevyužijí nabídky levnějších areálů v okolí," uvedl Šimek. Zdražení by podle něj mohlo odradit i početnou polskou klientelu, která je na jakékoliv zvýšení cen velmi citlivá. "Letošní sezona tak bude pro areál klíčová," míní Šimek. Ostatní areály budou podle něj při stanovování cen velmi opatrné. "Budou si vědomé, že lidé se mohou rozhodnout pro Rakousko, které je hlavním konkurentem českých hor," řekl Šimek. 
    
V minulosti již cena jednodenního skipasu 750 korun za den v hlavní sezoně ve Špindlerově Mlýně byla, a to v sezonách 2005/2006 až 2007/2008. Pak středisko, ve snaze přitáhnout zpět českou klientelu, cenu snížilo na 700 korun. Ceny ostatních skipasů pro nadcházející sezonu jsou nejvyšší v historii střediska, které disponuje pěti lanovkami, 11 vleky a 25 kilometry sjezdovek. 
    
Ostatní hlavní střediska v Krkonoších zatím ceny neoznámila, v minulé sezoně měly ceny jednodenního skipasu v hlavní sezoně kolem 600 korun. Například v Janských Lázních a v Peci Pod Sněžkou stál skipas 620 korun, v Harrachově a Rokytnici nad Jizerou byl za 590 korun. 
    
Před sezonou dalo špindlerovské středisko do zlepšení služeb v areálu a rozšíření sjezdovek 110 milionů korun. Investice šly do rozšíření sjezdovek a vybudování nových stravovacích zařízení a do nového objektu služeb u dolní stanice lanovky Hromovka. "Tyto nové investice se do určité míry odrazily i v cenách skipasů pro letošní zimní sezonu," uvedl ředitel skiareálu Čeněk Jílek. Od vylepšení si Jílek podle dnešních Hospodářských novin slibuje nárůst tržeb o deset až 15 procent a návratnost investice do pěti let. 
    
V minulé zimě do střediska přijelo 550.000 lyžařů, což bylo podle dřívějšího Jílkova vyjádření s předchozí sezonou srovnatelné. Skiareál se podle Melidy hodlá zaměřit na prodlužování pobytů turistů a profilovat se jako pobytové středisko s nabídkou programu celotýdenní zimní dovolené. Ve spolupráci s ubytovateli tak Melida bude pokračovat v loni zavedené nabídce zlevněných vícedenních skipasů v balíčku s ubytováním. 
    
Melida, která je společným podnikem slovenské společnosti Tatry mountain resorts (TMR) a české firmy SMMR ze skupiny Snowhill, má areál ve Špindlerově Mlýně ve dvacetiletém pronájmu. Pronajímatelem je společnost Skiareál Špindlerův Mlýn, kterou vlastní ČSTV a Svaz lyžařů. 
    
Během pronájmu mají nájemci do modernizace střediska investovat 800 milionů korun. Hlavní investicí by mělo být lyžařské propojení areálů Svatý Petr a Medvědín. Součástí nájemní smlouvy je i opce na dalších 20 let. Společnost Skiareál má od Melidy získávat roční nájem 43,8 milionu Kč, který se bude zvyšovat podle inflace.
 
zdroj: ČTK