Mýty ohledně kategorií psího krmiva

Nabídka petshopů, supermarketů nebo online-obchodů se zvířecí výživou je v dnešní době opravdu veliká. Určitě chcete pro svého čtyřnohého miláčka to nejlepší a ve snaze dát mu to nejkvalitnější kupujete krmivo, které má v podtitulu název superprémiové nebo prémiové a doufáte, že zvíře tak dostává to nejlepší. Bohužel tyto názvy jsou ve většině případů pouze marketingovým tahem, protože složení mohou mít naprosto stejné.  

V dnešní době neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. V souvislosti s krmivy se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků - prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné. „Jedná se ale spíše o marketingové taháky než o pravdivé rozdělení krmiv, protože z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto "kvalitativních" kategoriích nejsou,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka. O kvalitě krmiva musí proto vždy rozhodnout složení. To je to jediné, co může říct, jestli je krmivo kvalitní. „Jedna nejmenovaná známá značka má dokonce takové složení, že by spíše odpovídalo krmivu ekonomickému (tedy tomu nejlevnějšímu, které seženete v běžných obchodech) a přitom na obalu má napsáno  superprémiové krmivo. Nejdůležitější je tak vždy složení, to jediné je ukazatelem kvality krmiva,“ dodává Martin Pučálka.

Zjistěte si, kde se krmivo vyrábí

Dříve se dělila krmiva pouze na marketová a pak prémiová. Později přišla superprémiová krmiva a přibývaly další názvy - naturální, ultraprémiové atd. Těchto „superlativ“, která mají nalákat koncové spotřebitele, je dnes skutečně mnoho.

„Kvalitní granule nebo konzervy by neměly obsahovat obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla nebo soli, které nejsou dobré pro trávení a patří mezi nejčastější alergeny. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin,“ dodává Martin Pučálka.

Důležitým faktorem je i kvalita vstupních surovin. Pokud bude mít krmivo odpovídající složení, neznamená to ještě, že bude dobře fungovat. Za to pak mohou méně kvalitní suroviny. Tyto informace na obalech většinou nenajdete, takže je důležité se "pídit" po informacích jinou cestou např. na internetu. Důležitým faktorem v této souvislosti je renomé výrobce a továrna, kde se krmivo vyrábí. Někteří výrobci na vyžádání poskytnou informace o původu surovin nebo jejich kvalitě. Je ale nutné stále hledat. 

Vyzkoušejte holistické receptury

Z marketingových superlativ se malinko vymyká jedna skupina krmiv, která si říkají holistická. Ta by měla mít pozitivní vliv na zdravotní stav psa a jeho celkovou vitalitu. Neměla by obsahovat suroviny nevhodné pro výživu. Krmivo je většinou vyrobeno z kvalitních surovin dle holistických receptur, které obsahují bylinky na zdravé zažívání psů. Holistické granule mají také vysoký obsah masa, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Holistická krmiva vycházejí z predikce, že prevence je lepší než péče, a proto obsahují suroviny, které mají mít kladný vliv na celý organismus psa.