Na Mapě republiky v Krkonoších zbývá poslední zbytek sněhu

Na známém sněhovém poli zvaném Mapa republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších leží už jen poslední zbytek sněhu, který brzy roztaje. Loni sněhové pole roztálo až v srpnu. "Letošní zima nebyla na sníh bohatá, v posledních týdnech také hodně pršelo," řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Na úbočí Studniční hory sníh každoročně vydrží nejdéle. Když je zima bohatá na sníh, mocnost sněhových vrstev tam dosahuje až 18 metrů. Když sníh odtává, postupně vytvoří tvar odpovídající prvorepublikovému Československu. Nejprve z něj odtaje Podkarpatská Rus, pak Slovensko a Morava. Letos však mapa kvůli slabší sněhové pokrývce tála velmi rychle a obrazec v celé své kráse k vidění ani nebyl.
 
V Krkonoších se traduje, že dokud sníh na Mapě republiky neroztaje, nepřijde do hor letní počasí. Samotná lokalita je turistům nepřístupná, protože leží v nejpřísněji chráněné první zóně národního parku. Dobře je vidět například z cesty z Pece pod Sněžkou na Výrovku a z cesty z Výrovky na Luční boudu. Za příhodných podmínek je mapa viditelná až z Hradce Králové.
 
zdroj: ČTK