Nemocnice H. Brod nemusí platit pozůstalým po oběti P. Zelenky

Nemocnice Havlíčkův Brod nemusí zaplatit 8,8 milionu korun, které po ni požadovali pozůstalí po jedné z obětí heparinového vraha Petra Zelenky. O zamítnutí žaloby dnes rozhodl Krajský soud v Hradci Králové, soudce Jan Fitka ji označil za nedůvodnou. Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli, soud ho za to odsoudil na doživotí. Podle Fifky se jednalo o takzvaný exces z povinností zaměstnance, za který nemocnice jako zaměstnavatel nenese odpovědnost. Právní zástupci žalobců dnes řekli, že se s největší pravděpodobností proti verdiktu odvolají.

"Jednalo se o naprosto nečekanou záležitost, z provedených důkazů vyplývá, že nemocnice si byla záhy vědoma, že něco není v pořádku, že dochází k zvýšenému výskytu krvácivých stavů. Nebyli nečinní, snažili se najít příčinu a přijali různá opatření," řekl Fifka. Stejně jako královéhradecký rozhodly v minulosti i ostatní soudy, které projednávaly podobné žaloby podané na havlíčkobrodskou nemocnici pozůstalými dalších obětí Zelenky.  
 
Soud dnes rozhodoval o původně podané žalobě, která byla postavená na tvrzení, že se nemocnice dopustila organizačních chyb a zanedbala své povinnosti. Později ji žalobci doplnili o zanedbání péče, změnu žaloby však soud již dřívějším rozhodnutím nepřipustil. Soud dnes také uložil žalobcům uhradit náklady řízení, konkrétní částku soud určí až v písemném vyhodnocení rozsudku.
 
Právní zástupce havlíčkobrodské nemocnice Jan Mach dnes novinářům řekl, že s rozsudkem souhlasí. "Je to několikátý úplně stejný rozsudek, který konstatuje, že nemocnice neporušila žádnou svoji právní povinnost a není důvod, aby hradila nemajetkovou újmu v penězích," řekl Mach.
 
Zástupci žalobců dnes u soudu požadovali vypracování znaleckého posudku, který by určil, zda bylo možné příčinu krvácení u pacientů odhalit dříve a zda byl postup nemocnice v pořádku. Soudce Fifka však uvedl, že dosavadní průběh dokazování považuje za dostatečný.
 
Právní zástupci žalobců v žalobě tvrdili, že nemocnice mohla při správném vyhodnocení předchozích podezřelých případů úmrtí a správném léčení smrti pacienta předejít. V doplnění žaloby právní zástupci uvedli, že nemocnice měla po zjištění hematomu u pacienta zajistit rychlý neurochirurgický zákrok. Nemocnice však výhrady odmítala.
 
Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.
 
Soudy již v minulosti v několika případech rozhodly, že pozůstalí po obětech Petra Zelenka nedostanou od nemocnice odškodnění. Například na podzim roku 2012 Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání pozůstalých po jedné z obětí. Podle soudů havlíčkobrodská nemocnice nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance.
 
zdroj: ČTK