Obcí projely alegorické vozy

1. máj se ještě pořád slaví ve Vlčicích na Trutnovsku. Ale už ne podle pravidel komunistické strany, ale s jediným cílem, a to co nejvíc se bavit.

Alegorickým vozem může být všechno, co má kola a jede. Důkazem je kolona, která se včera posouvala obcí. Auta, traktory, valníky, sekačky, vysokozdvižné vozíky a jiné postrky, které vypadají jako půl století zapomenuté stroje. Vše bylo vyzdobené, i když hodně svérázně.

Slavnostnímu průvodu mávaly davy lidí. Mezi nimi i pasák a prostitutky. Když recese, tak se vším všudy. „Místní si vždycky něco připraví, a to je dobře. Naším cílem není oslava dob minulých ani současných, ale jde nám jen o zábavu,“ vysvětlil Karel Petr, mluvčí spolku Samohyb Vlčice, který akci pořádá už třináct let.

Dopolední průvod téměř šedesáti vozů má každý rok po obědě vrchol v podobě jízdy bahnitou louží. „Nejde o čas. Někdo při tom jede pomalu, někdo to zkouší s velkým rozjezdem doslova přeletět. Hlavní je ten kus trati zdolat,“ řekl Petr. Letos to zkusilo patnáct řidičů.

Některé vyšperkované alegorické vozy se díky blátu za pár vteřin proměnily v autokrosové buginy. „Chce to dvojku a plný plyn. Poprvé jsem byl málo rozjetý a měl zařazenou jedničku,“ přiznal Václav Ondráček, který rovinku zvládl s terénním Nissanem na druhý pokus. Ty, kteří zapadli, musel vytáhnout traktor.