Porodnice a urologie má být v okrese zrušena

Zdravotní péče na Litoměřicku a Roudnicku bude od příštího roku zřejmě omezena. Pacienti se musí připravit na cestování, nemocnice na propad příjmů a zaměstnanci na propouštění. Obě nemocnice v regionu přitom poskytují práci zhruba 1400 lidem.

Nejde o poplašnou zprávu. Exkluzivně Deníku Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) potvrdila, že dopady úspor v rámci optimalizace zdravotní péče v Česku dopadnou jak na soukromou Podřipskou nemocnici s poliklinikou, tak na Městskou nemocnici v Litoměřicích. VZP neprodlouží smlouvu na některá oddělení na období po roce 2013. Jelikož ostatní pojišťovny s VZP podepsaly memorandum o společném postupu, tak to pravděpodobně povede k jedinému – k jejich zániku.

V Litoměřicích zřejmě skončí urologie, ORL a promění se chirurgie. „Navrhujeme rušení urologie, protože nesplňuje požadavky odborné společnosti na minimální počty základních operačních výkonů. ORL by se mohlo začlenit do společného lůžkového fondu pod hlavičkou chirurgie," uvedl ředitel krajské pobočky VZP Petr Veselský. V případě chirurgie má být podporována tzv. jednodenní chirurgie, tedy péče do 24 hodin, což ale zvyšuje nároky na kvalitu lékařů. Pojišťovna totiž nechce příliš platit za vícedenní hospitalizace pacientů v nemocnici.
 
V případě roudnické nemocnice, která nyní provozuje čtyři oddělení, by měla skončit gynekologie (porodnice) s pediatrií. Chirurgie se má také změnit na jednodenní péči.
 
„Počítáme se zrušením gynekologicko – porodnického odd. a pediatrického odd. z důvodu nízkého počtu porodů. Limit odborné společnosti je 800 porodů, limit stanovený VZP je  500 porodů," uvedl Veselský, ředitel krajské pobočky VZP. „V Roudnici nad Labem se v roce 2011 uskutečnilo 370 porodů a trend klesající porodnosti trvá."
 
„Co se týče chirurgického oddělení, tak to se zřejmě transformuje na oddělení jednodenní péče na lůžku v chirurgických oborech," dodal Veselský.
Vyhráno ale nemá ani interna. „Na část péče nejsou vyloučené krátkodobé smlouvy. Přichází v úvahu především pro interní lůžka ve vazbě na plánované vydání nové legislativy pro zdravotně sociální lůžka. Jednalo by se o roční prodloužení části smlouvy," konstatoval ředitel krajské VZP.
 
A vypracovala si pojišťovna studii, kam budou pacienti jezdit? „Z Roudnice nejsou dojezdy problém. Nejčastěji se budou využívat zařízení v Litoměřicích, Ústí nad Labem a  Praze," argumentoval Veselský. Naopak kvůli tlaku politiků chce VZP ponechat porodnici v žatecké nemocnici, která také měla skončit.
 
Změny od roku 2013
 
Litoměřice
VZP neprodlouží smlouvy na oddělení urologie a ORL. V chirurgii má být podporována jednodenní péče do 24 hodin.
 
Roudnice nad Labem
VZP neprodlouží smlouvy na oddělení gynekologie (porodnice) a pediatrie. Chirurgie se má změnit na jednodenní péči.