Poutníci na Sněžku budou moci k cestě poprvé využít novou lanovku

Poutníci, kteří se v neděli vydají na Svatovavřineckou pouť na vrchol nejvyšší české hory Sněžky, budou mít letos poprvé šanci vyjet na vrchol novou lanovkou. Poutníci, kteří chtějí vystoupat na vrchol po svých, vyrazí na cestu Obřím dolem v 8:30 ráno, řekl dnes ČTK starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek.

České a polské procesí poutníků se setká u Slezské boudy v 11:00, mše se uskuteční na vrcholu v pravé poledne. Zatímco minulý rok se na Sněžce potkali prezident Miloš Zeman se svým předchůdcem, tradičním účastníkem pouti, Václavem Klausem, letos na vrchol Sněžky ani jeden z nich nedorazí. "Oba se omluvili kvůli jinému programu," řekl Tomášek.
 
Původní lanovka na Sněžku dojezdila na horním úseku v květnu 2012, na spodním v září 2012. Nová lanovka za více než 300 milionů korun jezdí v úseku na Růžovou horu od loňského prosince, až na vrchol je možné jezdit od 22. února. Nová lanovka má čtyřmístné kabiny namísto otevřených dvousedaček, kapacita však zůstala stejná.
 
Pouť na Sněžku se koná tradičně na svátek svatého Vavřince, který je patronem nejen kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.
 
zdroj: ČTK