Povodeň nadělala v Krkonoších škody za desítky milionů korun

Víkendové povodně nadělaly na majetku ve správě Krkonošského národního parku (KRNAP) škody za desítky milionů korun. Přívaly vody v nejvyšších českých horách poškodily zejména lesní cesty a turistické chodníky. Některé cesty voda úplně odnesla. Na několika místech se sesula půda, řekl ČTK mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.

"Největší škody jsou z okolí Janských Lázní, Svobody nad Úpou, Horního Maršova a Rudníka. Například z Horního Maršova máme první informace, že škody na cestní síti jsou katastrofální. Prakticky se nikam autem nedá dostat," uvedl ředitel parku Jan Hřebačka. Správci parku myjí nyní obavy z případného větru, který by z podmáčené půdy mohl vyvracet stromy a způsobit rozsáhlé vývraty.
 
Poslední velké povodňové škody Krkonoše postihly v létě 2009. Správa parku je tehdy vyčíslila na více než 12 milionů korun. Přívalové deště poškodily desítky cest a svážnic, zničeno bylo 9600 metrů krychlových dřevní hmoty.
 
Nynější povodeň v hradeckém kraji zatím nejvíce udeřila v neděli časně ráno v Podkrkonoší, kde se rozvodnily přítoky horního Labe. Velká voda nejvíce zasáhla Hostinné a Rudník. V Trutnově v neděli záchranáři vytáhli z Úpy tělo muže. Zda je obětí záplav, není jasné.
 
zdroj: ČTK