Předvolební kampaň se v hradeckém kraji teprve rozbíhá

Politické subjekty, které budou v říjnových předčasných volbách do Sněmovny usilovat o hlasy voličů v Královéhradeckém kraji, s předvolební kampaní teprve začínají. Žádná ze stran zatím v kraji nerozběhla masivní plakátovou, inzertní či letákovou kampaň. Letošní kampaň však bude skromnější než v předchozích volbách, zjistila ČTK v anketě mezi lídry jednotlivých uskupení. 

Jednička kandidátky sociálních demokratů Hana Orgoníková řekla, že ČSSD spustí celostátní kampaň 7. září v Ostravě. "V hradeckém kraji kampaň zahájíme tiskovou konferencí 10. září. Kampaň bude určitě skromnější než v předchozích volbách, z centrály bude na kraj přidělen necelý milion korun," řekla Orgoníková. Podle ní sociální demokraté využijí například předvolební noviny. V Hradci Králové se již objevily první billboardy ČSSD. 
    
Bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger, který byl navržen jako lídr kandidátky TOP 09, uvedl, že strana kampaň zahájí 12. září, kdy centrálně představí program. 
    
Občanští demokraté hodlají v nejbližších dnech ustavit krajský volební štáb, který teprve bude řešit finanční zabezpečení a formu kampaně. "Zatím například ani neznáme volební program celé ODS, na který budeme muset v kampani reagovat," řekl ČTK předseda hradecké krajské ODS Martin Puš. ODS v kraji podle něj opět počítá například s billboardy či inzercí v novinách. I ODS tvrdí, že kampaň bude skromnější než v roce 2010. 
    
Komunisté v hradeckém kraji investují do kampaně zhruba 100.000 korun, další peníze do kampaně investuje stranické ústředí. "Plánujeme kontaktní kampaň na náměstích v kraji, v říjnu se uskuteční velký mítink v Hradci Králové. Z předchozích kampaní víme, že výsledek se přímo neshoduje s penězi vynaloženými na velké plakáty," řekla jednička kandidátky KSČM Soňa Marková. 
    
Přesné náklady na kampaň nemají vyčísleny ani lidovci, lídr kandidátky a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ČTK řekl, že do kampaně investuje i své peníze. Lidovci v kampani vsadí na billboardy, plakáty a volební noviny. "Chceme také aktivně působit na internetu," řekl Bělobrádek. 
    
Lídr kandidátky Strany zelených v hradeckém kraji Michal Kudrnáč ČTK řekl, že podoba kampaně ani její rozpočet dosud nejsou schváleny. "Koordinujeme to s hlavní kanceláří, ale podoba ještě není dohodnutá," řekl Kudrnáč. 
    
S kampaní v kraji již začalo hnutí ANO, které rozeslalo lidem v Hradci Králové do schránek dopis Andreje Babiše. Na 19. září ANO plánuje v Hradci Králové setkání svého lídra Andreje Babiše s občany. SPOZ zveřejnila předvolební inzerát ve středečním vydání Hradeckého deník. 
    
Ve sněmovních volbách v květnu 2010 v hradeckém kraji vyhrála ODS se ziskem 20,12 procenta hlasů a získala tři mandáty. Po třech mandátech získaly i ČSSD a TOP 09, kterým dalo hlas 19,87 a 19,24 procenta lidí. Čtvrtou pozici obsadily Věci veřejné, které získaly 12,25 procenta hlasů a jeden mandát. Na pátém místě skončila KSČM, která dostala 10,65 procenta hlasů a jeden mandát. Ostatní strany v regionu nepřekročily pětiprocentní hranici. 
 
zdroj: ČTK