Rekonstrukce unikátní roubenky v Úpici je ve třetině

Unikátní roubené stavení Dřevěnka v Úpici na Trutnovsku, které bylo před čtyřmi lety zapsáno mezi národní kulturní památky, nyní prochází náročnou rekonstrukcí. Projekt za odhadovaných 20 milionů korun je zatím zhruba v jedné třetině. Hlavní tesařské práce jsou však už z většiny hotové. ČTK to dnes řekl starosta Jaroslav Hůlek. Postupné opravy roubenky, která je symbolem města Úpice, začaly v roce 2008 a potrvají ještě zhruba pět let.

Dřevěnka v současné podobě vznikla zhruba v letech 1609 až 1611. Je jednou z mála dochovaných obytných staveb v Česku postavených z neotesaných klád. Objekt, v němž byla kdysi vyhlášená hospoda, byl od roku 2000 uzavřený. V roce 2007 koupila zchátralou budovu úpická radnice a začala s její postupnou rekonstrukcí. V budoucnu by v objektu podle starosty mohlo být muzeum.
 
"Letos jsme vyměnili venkovní a část vnitřního roubení a rekonstruovali polovinu střechy ze štípaného šindele, která je tak již celá hotová," řekl ČTK tesař Martin Zeman.
 
Rekonstruována byla i vazba střechy. Tesařské práce na roubence jsou podle Zemana hotové z asi 80 procent, zbývají ještě vnitřní stropy. "V další etapě by přišly na řadu výmaz, okna a uzavření objektu. Pak by začaly práce uvnitř," doplnil starosta.
 
Město každoročně do opravy vloží kolem dvou milionů korun. Hlavní část peněz jde z rozpočtu města, zbytek doplní příspěvky od ministerstva kultury a kraje.
 
zdroj: ČTK