Restaurátoři na Kuksu začnou odkrývat desítky barokních maleb

Příští týden začnou restaurátoři připravovat dolní chodbu hospitalu v Kuksu na Trutnovsku na odkrývání barokních maleb znázorňujících smrt. Práce budou postupovat průběžně až do konce roku 2014. ČTK o tom včera informoval správce depozitáře hospitalu Jindřich Kolda. Rekonstrukce hospitalu za 266 milionů korun bez DPH by měla skončit do prosince 2014. 

"Po celé délce hlavního traktu hospitalu byl již okolo roku 1729 rozvinutý rozsáhlý cyklus maleb, znázorňujících smrt, kterak si přichází pro příslušníky různých stavů. Výjevy byly později doplněny verši zdejšího převora Patricia Wasserburgera, ovšem v průběhu dalších let zmizel celý soubor pod bílou přemalbou," uvedl kastelán Libor Švec. 
    
Na chodbě je umístěno na pět desítek maleb, odkryté jsou od roku 1987 první dvě z nich. Stavební práce v areálu hospitalu začaly letos v létě. Stavbaři například pokládají kanalizaci či odstraňují některé nevhodné vestavby. Areál je pro návštěvníky stále přístupný, během prohlídek bude možné také sledovat práci restaurátorů na odkrývání maleb. 
    
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu. 
 
zdroj: ČTK