S elektřinou bezpečně na zahradě a v dílně

Už se chystáte na to, až vyjedete na zahradu s vertikutátorem, sekačkou či až po zimě zastřihnete neposlušné výhonky živého plotu? A co takhle velká grilovačka se sousedy, soudkem piva a dobrou muzikou?

Hodně z nás zahrádkářů v tomto spoléhá na přístroje s elektrickým pohonem, které jsou ekologičtější, a především nižší hladinou hluku ohleduplnější k sousedům. A ty si přece nechceme rozházet, když je míníme pozvat na tu první zahradní sešlost na jaře, že? Elektrický pohon má ovšem své zákonitosti. Akumulátorová technika je zatím poměrně drahá, a navíc má omezenou kapacitu. Potřebuje tedy dostatečně dlouhý přívodní kabel a – co si budeme namlouvat – taková doma zkonstruovaná prodlužovačka z dvojlinky opravdu není tím, co by bylo bezpečné pro nás i naše okolí. Elektřinu ovšem bude potřebovat přivést pro večerní osvětlení, k výčepnímu zařízení či přehrávači a reproduktorům. Ono ostatně bezpečí není nikdy dost, a odpovídající vybavení budeme potřebovat nejen na zahradě, ale i v domácí dílně nebo garáži.

Oragnizéry mají svůj význam

Značka Retlux nabízí pro takové případy hned několik jednoduchých, elegantních, a především bezpečných řešení. Ještě, než rozvineme prodlužovací kabel, měli bychom se přesvědčit, že po zimě nikterak neutrpěl. K tomu, aby byl komfortně skladován bez rizika poškození (například prokousání od myší) nám pomohou různé organizéry. Prvním je organizér kabelů, na nějž pohodlně navineme až pětadvacetimetrový kabel RPA 101. Je vybaven dvěma příchytkami na uchycení konců kabelu či rukojetí k přenášení, za níž je možné organizér zavěsit. Cena 59 Kč. Jinou možností je organizér – držák na kabely, s nímž snadno uložíme na zimu nebo na jaře pak budeme přenášet až padesát metrů prodlužovacího kabelu. Cena oraganizéru RPA 102 je 49 Kč. Propojit prodlužovací kabely není ovšem jen tak. Hrozí dvojí nebezpečí. Jednak se nám v nestřeženém okamžiku mohou rozpojit, jednak je i bezpečnost provozu může ohrozit vlhkost či dokonce stříkající voda. I zde je se značkou RETLUX pomoc snadná. Má označení RPA 100 a je to venkovní kryt spojek prodlužovacích kabelů o průměru 6,5 – 9 mm s ochranou proti vnějším vlivům v ceně 99 Kč. Má stupeň krytí před vodou stříkající ve všech úhlech IP 44 a navíc brání rozpojení kabelů při namáhání v tahu.

Elektrický proud pod kontrolou

Rozhodně není od věci mít elektrický proud dokonale pod kontrolou. K tomu nám poslouží mimo jiné digitální multimetr RETLUX RDM 8001, který pře své malé rozměry má na svém displeji dostatečně velké číslice pro dobrou čitelnost naměřených hodnot, navíc má funkci automatického podsvícení displeje při špatné viditelnosti. Slouží jak pro střídavé, tak stejnosměrné napětí, pro stejnosměrný a střídavý proud, měření odporu, kapacity, test diod, frekvence atd. a má funkci pro bezkontaktní test střídavého napětí. Je možné si ho díky magnetu na zadní straně připevnit například na kovovou rozvodnou skříň, přičemž obě ruce nám zůstanou volné k měření, popřípadě jiné činnosti. Doporučená cena zařízení je 999 Kč.

Pro bezpečí osob v budově i stavby samotné je jistě dobré namontovat i detektory kouře, CO2 nebo plynu. A vyplatí se je mít namontované i kvůli kolaudaci. Detektory dobře poslouží nejen v dílně či garáži, ale třeba i v kuchyni, když někdo něco zapomene na plotně déle, než je zdrávo.  Detektor kouře RETLUX RDT 201 spustí poplach, jakmile optický senzor zaznamená rozptýlené částečky kouře a lze ho použít samostatně. Je napájen baterií, takže nepotřebuje připojení na síť a sám upozorní na to, že její životnost je již na konci. Kouřový hlásič se snadno namontuje na střed místnosti na strop nebo do vzdálenosti minimálně jeden metr od zdi. Doporučená cena detektoru je 239 Kč.