Silničáři v hradeckém kraji díky teplé zimě ušetřili 113 mil. Kč

Silničáři v Královéhradeckém kraji díky letošní mimořádně teplé zimě ušetřili na zimní údržbě 113 milionů korun. Od listopadu do konce března za pluhování a posyp utratili jen 69 milionů korun, zatímco ve stejném období minulé zimy náklady činily 182 milionů korun. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí hejtmanství Martina Götzová. Ušetřené peníze kraj dá hlavně do letních oprav silnic. 

"Nejnižší náklady za celou zimu evidujeme za březen. Díky teplému počasí byly jen 3,7 milionu korun, loni v březnu jsme zaplatili 24 milionů korun," uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Karel Janeček (ČSSD). Největší úsporu silničáři zaznamenali v únoru, loni stála únorová údržba 49 milionů korun, letos na nistačilo necelých osm milionů. 
    
Na silnice cestáři za pět zimních měsíců vysypali 5393 tun soli, ve stejné období minulé zimy to bylo 17.870 tun. Většina před zimou nakoupených 18.000 tun soli tak královéhradeckým silničářům zůstala ve skladech pro příští zimní údržbu 
    
Ušetřenými penězi ze zimy kraj posílí téměř všechny práce na letní údržbě silnic. "Nejvíce jsme navýšili údržbu vozovek pomocí vícevrstvých nátěrů, a to o 30 milionů korun, které odpovídají zhruba 65 kilometrům silnic," uvedl Janeček. Peníze navíc půjdou i do nových svodidel, obnovy vodorovného dopravního značení, směrových sloupků a do údržby krajnic a příkopů. 
    
Náklady na údržbu silnic v kraji se při průměrné zimě pohybují kolem 190 až 200 milionů korun. Rekordně drahá byla zatím zima na přelomu let 2005 a 2006, která vyšla krajskou pokladnu na čtvrt miliardy korun. Silničáři v hradeckém kraji mají na starosti údržbu 3753 kilometrů silnic prvních, druhých a třetích tříd. K boji se sněhem a náledím je v kraji k dispozici 110 sypačů s radlicemi, 40 nakladačů a deset sněhových fréz.
 
zdroj: ČTK