Sklizeň ovoce má klesnout o 8 %, pád bude u meruněk a hrušek

Letošní úroda ovoce by měla meziročně klesnout o osm procent na 137.059 tun. Výrazné propady v řádu desítek procent se čekají u hrušní, meruněk a broskví, vyplývá z odhadu sklizně k 15. červnu. U hlavního ovocného druhu jabloní by měl pokles činit asi čtyři procenta. Řadu výsadeb letos poškodily dvě vlny jarních mrazů. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V porovnání s průměrem posledních pěti let by měla letošní sklizeň odpovídat tomuto průměru, který je 137.554 tun.

Předpoklad letošní sklizně byl přitom podle ovocnářů nadějný, a to díky mírné zimě bez ztrát i dobré násadě květů. Teplé jaro ještě uspíšilo začátek rašení i kvetení, které bylo u některých druhů až o měsíc dříve než v běžných letech. Sady však zasáhly dvě vlny jarních mrazů. "První byla 17. a 18. dubna a více zasáhla Moravu a poškodila hlavně peckoviny, nejvíce meruňky a broskve. Druhá v období 4. až 6. května více poškodila řadu lokalit v Čechách, zejména u jádrovin," uvedl Ludvík.
 
Obě mrazové vlny podle něj poškodily jmenované druhy až po odkvětu, kdy už mohou být ztráty na výnose i kvalitě velmi významné. Úrodu na některých místech Moravy také negativně ovlivnilo letošní sucho.
 
U jablek se čeká úroda 116.200 tun. Podle odrůd by měla být nejvyšší sklizeň u odrůdy Golden Deliciouse, na úrovni 29.000 tun. Idaredu by se mělo sklidit 23.000 tun, což je zhruba stejně jako loni. Vyšší sklizeň se předpokládá u odrůdy Šampion, naopak největší meziroční propad má být u odrůd Jonagold a Jonagored.
 
Meziročně největší propad sklizně se odhaduje u meruněk, a to o 53 procent. U hrušek má pokles činit 48 procent. "Ve srovnání s pětiletým průměrem očekáváme největší propad u broskví, o 38 procent. Jejich předpokládaná sklizeň ve výši 1227 tun bude v novodobé historii nejnižší. Pokračuje tak i nadále dramatický úbytek ploch i produkce tohoto ovocného druhu," uvedl Ludvík.
 
Průměrnou sklizeň čekají ovocnáři u rybízů, meziročně nižší o pětinu by měla být sklizeň višní a o 14 procent by měla klesnout sklizeň švestek. Naopak sklizeň třešní by měla být meziročně o 15 procent vyšší.
 
V ČR je 17.800 hektarů produkčních ovocných sadů. Z toho 9080 hektarů připadá na jabloně. Roční výkon ovocnářství z produkčních sadů se v průměrném roce odhaduje na asi jednu miliardu korun. Včetně sezonních pracovníků dává ovocnářství práci zhruba 5000 lidí.
 
zdroj: ČTK