Sněhu v Krkonoších rychle ubývá, lanovky se rozjedou v květnu

Sněhu v Krkonoších v posledních dnech díky vysokým teplotám a dešti velmi rychle ubývá. Pokrývka na hřebenech se za poslední dva týdny ztenčila z průměrných 150 na 30 centimetrů a již není souvislá. "Výlet s běžkami bych už nedoporučoval," řekl dnes ČTK člen Horské služby ve Špindlerově Mlýně Štěpán Dunka. Většina lanovek by se měla po pravidelné údržbě do letní sezony rozjet v květnu.

Turistů je nyní v nejvyšších českých horách velmi málo, většina ubytovacích kapacit je mimo provoz. "Dnes od rána prší, na hřebenech je mlha. Ale v sobotu zde turisté byli a někteří to ještě zkoušeli na běžkách," řekl Dunka. Dodal, že k hlavním hřebenovým boudám jsou cesty vyfrézované a dostat se k nim lze bez větších potíží. Horší to je ale například u cesty do Labského dolu, kde je místy stále po pás sněhu.
 
Z lanovek je v Krkonoších nyní v denním provozu jen čtyřsedačka z Harrachova na Čertovu horu. O víkendech a o státních svátcích 1. a 8. května je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu, která denně pojede od 15. května. Prvního května zahájí denní provoz lanovky ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a z Velké Úpy na Portášky. Lanovka z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch bude v květnu jezdit o víkendech, v denním provozu bude od 1. června. Prvního června zahájí i lanovka ze Svatého Petra na Pláně, v areálu ten den otevřou i bikepark a tenisové kurty. Na hřebeny se kromě lanovek mohou turisté ještě dostat autobusem ze Špindlerova Mlýna na Špindlerovu boudu.
 
Přestože sněhu v Krkonoších rapidně ubývá, v lavinových lokalitách stále platí nejnižší první lavinový stupeň z pětibodové škály. "Sněhová pokrývka je vlivem tepla podmáčená a může dojít k pádu menších lavin z mokrého sněhu a lavin základových," upozornila Horská služba Krkonoše.
 
Tradičně nejdéle v Krkonoších vydrží sníh na úbočí Studniční hory v lokalitě zvané Mapa republiky. Vrstva uloženého sněhu tam dosahuje mnoha metrů a obvykle zcela roztaje až v létě.
 
zdroj: ČTK