Starý most v Litoměřicích čeká v roce 2014 rekonstrukce

Vleklé problémy se stavem Tyršova mostu v Litoměřicích by se měly vyřešit v roce 2014. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už na rekonstrukci celé soustavy mostů vypsalo tendr, jehož cenu odhaduje na 135 milionů korun. Zatímco hlavní ocelový most přes Labe by se měl opravit, všechny tři návazné mosty půjdou k zemi úplně. Opravy proběhnou během roku 2014, řekla ČTK mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. 

Stav ocelového mostu z roku 1910 se zhoršuje už dlouho, jenže pro pětadvacetitisícové město to bylo jediné spojení přes Labe, a tak byla každá oprava problematická. Ta největší proběhla kolem roku 1980. Nejvíce problémů způsobuje stav dvou takzvaných inundačních částí; tedy mostů, po nichž je silnice vedena kvůli případným povodním. Od roku 2009 mají Litoměřice i druhý most o pár kilometrů dál po proudu, a tak může rekonstrukce začít. Už tak se odkládala - v roce 2010 ji chtělo ŘSD odbýt během dvou let. Už od té doby má most sníženou nosnost. 

"Stavba zahrnuje demolici a zpětnou výstavbu dvou inundačních mostů a mostu přes trať, dále rekonstrukci mostu přes Labe a zásah do všech typů inženýrských sítí. Po celou dobu výstavby je nutné na soumostí zachovat veřejný pěší provoz," uvádí zadávací dokumentace. 
    
Řidiči budou muset přes Labe po novém mostě, jenže k němu vede cesta prakticky přes celé město, což zřejmě v Litoměřicích dál zahustí dopravu. Přes Tyršův most se auta nejvíce obydleným částem města vyhýbají. 
    
"V letošním roce bude upravena objízdná trasa, která je vedena přes nový most Generála Chábery. Vlastní rekonstrukce celého soumostí bude provedena v roce 2014 během jedné stavební sezóny," řekla ČTK Ledvinová. 
    
Prohlídka z konce roku 2009 klasifikovala stav mostů jako "špatný", už o šest let dříve musely být podepřeny provizorní konstrukcí a podle Ledvinové do nich i zatéká. Rekonstrukci komplikují i další problémy - jeden z inundačních mostů na levém břehu stojí na základech původního mostu z 15. století a památkáři nechtěli povolit jeho zbourání. Nakonec se spory mezi oběma stranami povedlo urovnat. 
 
zdroj: ČTK