Stavba nové lanovky z Pece na Sněžku běží naplno

Stavba nové lanovky na Sněžku běží na plné obrátky, stavbaři pracují na všech třech objektech a postupují také v montáži technologie. Měla by být funkční do konce letošního roku, řekl ČTK starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek. Termín, kdy by se lanovkou mohli svézt první turisté, starosta nechce předjímat.

"Nyní se pracuje na vybudování patek betonových sloupů lanovky mezi Růžovou horou a Sněžkou, sloupy se začnou stavět později," řekl Tomášek. Na spodním úseku lanovky mezi Pecí a Růžovou horou jsou již všechny sloupy postavené.
 
Na stanici lanovky těsně pod vrcholem Sněžky je dokončená již veškerá technologie, střešní krytina i okna. "Musí se dokončit dřevěné opláštění objektu a vnitřní stavební práce jako jsou příčky či například rozvody elektřiny," uvedl Tomášek. Na spodním stanici stojí hrubá stavba objektu a montuje se střecha a také stavbaři pracují také v interiéru objektu. Na mezistanici na Růžové hoře se pracuje na dokončení montáže technologie lanovky.
 
Podle starosty je nejzazší termín pro dokončení lanovky stanovený na polovinu příštího roku. "Je snaha co nejvíce prací udělat během letošního roku, například celá technologie lanovky by měla být namontovaná a funkční ještě letos," řekl Tomášek. Zprovoznění lanovky pro turisty bude podle Tomáška záviset na dalším postupu prací a také na vývoji počasí.
 
Původní lanovka na Sněžku dojezdila na horním úseku vloni v květnu, na spodním na začátku září. Nová lanovka za asi 300 milionů korun bude mít místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry komfortnější kabinky. Hodinová kapacita lanovky zůstane na 250 lidech, měla by však lépe odolávat větru. Služeb staré lanovky z roku 1949 každoročně využívalo 200.000 lidí a až na Sněžku vyjela asi polovina z nich. Investorem lanovky je město Pec pod Sněžkou, které na stavbu získalo dotaci z fondů EU.
 
zdroj: ČTK