Stavebnictví hradeckého kraje v pololetí kleslo o deset procent

Výkony největších stavebních firem v Královéhradeckém kraji v prvním pololetí meziročně klesly o 9,5 procenta na 1,44 miliardy korun. Stavebnictví svůj propad ve druhém čtvrtletí korigovalo, protože ještě v prvním pololetí vykázalo pokles o 16 procent. V celém Česku se stavební výroba v pololetí snížila o deset procent. Údaje se týkají firem s více než 50 zaměstnanci. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu. 

Pokles výkonů stavebních firem s sebou nesl propouštění. Sledované podniky v prvním pololetí meziročně snížily počet zaměstnanců o 14 procent na 2760 lidí. Jejich průměrné platy však vzrostly o 4,5 procenta na 25.798 korun. Celostátní platový průměr ve stavebnictví činil 27.689 korun. 
    
Výkony největších stavebních firem v hradeckém kraji byly mezi kraji v pololetí na 11. místě. Nižší stavební výrobu měly jen firmy v Karlovarském, Libereckém a Olomouckém kraji. V hradeckém kraji nesídlí žádná velká společnost, která by stavěla například metro či dálnice a trvale se umísťovala mezi největšími českými stavebníky. 
    
Pokles výkonu stavebnictví v hradeckém kraji šel v prvním čtvrtletí na vrub inženýrského stavebnictví, což jsou například stavby silnic. Propad tam byl téměř o pětinu na 346 milionů korun. Pozemní stavebnictví v kraji kleslo o šest procent na 1,1 miliardy korun. 
    
Letošní významnou stavbou v kraji je rekonstrukce lanovky na Sněžku za 300 milionů korun, kterou dělá trutnovská firma BAK. Miliardovou přestavbu náchodské nemocnice, která měla začít letos, kraj odložil zhruba o rok. Letos chce kraj v nemocnici začít jen s rekonstrukcemi dožitých sítí zhruba za 70 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK