Trápí vás ostré slunce v interiéru nebo za volantem? Pomohou protisluneční fólie

Sluneční paprsky nás mohou pěkně potrápit, a to nejen venku, ale také doma nebo za volantem. Ostré slunce může být nepříjemné kdekoliv v interiéru, nejen kvůli pronikavému světlu, ale také nesnesitelnému horku, kterému se často dá zabránit pouze zatemněním oken či klimatizací. Slunce může potrápit i majitelé automobilů, kde zapříčiňuje rychlé stárnutí interiéru i nesnesitelné horko. Pro oba případy existuje ale snadné a finančně nenáročné řešení: protisluneční fólie.

K čemu se protisluneční fólie používají

„Prosklené části domů či budov propouští sluneční paprsky dovnitř a skleníkový efekt pak extrémně zvyšuje teploty v interiéru. Ani klimatizace nezabrání tomu, aby lidé, jež jsou přímo za sklem, nepocítili účinky ostrých slunečních paprsků. A tedy i v případě, kdy je místnost vybavena klimatizací, mají protisluneční fólie své obrovské uplatnění. Zabraňují totiž přímému prostupu horka, a navíc snižují náklady na provoz klimatizace. Výhodou těchto fólií je také, že zadrží minimálně 98 % UV záření,“ říká Ondřej Pučálka z Fólie Pučálka a dodává: „To platí také pro protisluneční autofólie, které najdou své uplatnění ve vozech bez klimatizace i s klimatizací, kde významně sníží spotřebu energie. Díky omezení průniku UV záření chrání před ostrým sluncem také interiér vozu a omezují tak jeho vyšisování. Dále poskytují soukromí, chrání zavazadlový prostor před nezvanými pohledy a zásadně zlepší vzhled vozu. Při případném rozbití skla navíc chrání cestující před pořezáním.“

Jak fólie fungují

Protisluneční fólie jsou vybaveny vrstvou kovu. Tato vrstva kovu je reflexní – zrcadlová. Díky této reflexi fólie většinu energie odrazí. Další část tepla absorbují přímo do sebe. Zbytek energie se přenese do interiéru. Současným trendem je používat protisluneční fólie, které propustí co nejvíce denního světla, avšak s vysokou reflexí, která zabezpečí co nejvyšší protisluneční výkon.

Jaké fólie instalovat do interiéru

Protisluneční fólie lze využit na veškeré objekty vybavené okny, kde dochází v horku k nadměrnému nárůstu teploty vlivem sluneční energie procházející skly (skleníkový efekt). „Do rodinných domů doporučujeme protisluneční fólie s prostupností světla 35 % a více. Pro komerční objekty je možno používat fólie již od 20% prostupnosti,“ říká Ondřej Pučálka z Fólie Pučálka.

Kam se instalují protisluneční autofólie

Autofólie se instalují zevnitř vozidla na všechna boční autoskla od ramen řidiče dozadu. Kvůli bezpečnostním předpisům není možné protisluneční autofólii instalovat na přední a boční skla.