Trutnoff zve na Froda, ska, punk, metal, Semafor i Smithovou

Festival Trutnoff Open Air nabídne od 14. do 17. srpna amerického herce Elijaha Wooda v roli dýdžeje, politicky zabarvené ska v podání kapely Ska-P, punkový Visací zámek, metalisty Cradle Of Filth a Kreator, zpěváky z divadla Semafor a jako hlavní hvězdu americkou zpěvačku Patti Smithovou. Tradiční festival je specifický i tím, že dopředu nezveřejňuje program s časovým harmonogramem účinkujících. Zatím je známo, že Wood, představitel hobita Froda ve filmové trilogii Pán prstenů, akci ve čtvrtek zahájí a Smithová pravděpodobně vystoupí v sobotním programu.

"Brány festivalu se otevřou v 16:00, o dvě hodiny později začne dění na hlavní scéně," řekl ČTK zakladatel festivalu Martin Věchet s tím, že Trutnoff je letos věnován indiánským obětem masakru u Sand Creeku v roce 1864 a ideálům 17. listopadu 1989. Loňský ročník pořadatelé věnovali odsunutým německým obyvatelům po druhé světové válce. Legendární Trutnov Open Air se letos přejmenoval na Trutnoff Open Air a oslaví třicetiletí od svého vzniku.
 
Festival otevře mimořádná ekumenická bohoslužba, při níž se propojí křesťanští pastoři z katolické, evangelické a husitské církve s hnutím Hare Krišna. Bohoslužbu povede katolický kněz Ladin Heryán. První den vystoupí zahraniční kapely i české legendy - rockeři Triggerfinger, taneční novodobí hippies Crystal Fighters, Michal Prokop s Framus Five či punkový Visací zámek. Wood přijede s projektem Wooden Wisdom & DJ Fitz, s nímž vystoupí v Undergroundovém stanu Ivana M. Jirouse.
 
Největší hvězdou Trutnoff Open Air festivalu bude písničkářka Patti Smithová. V ČR zpěvačka, která v 70. letech protestovala proti věznění členů české skupiny The Plastic People of the Universe, vystoupila poprvé v roce 1996, dosud zde koncertovala čtyřikrát, naposledy v roce 2009 v pražské Arše.
 
"Český Woodstock" je pravidelně místem neobvyklých hudebních setkání. Letos například vedle undergroundových legend Plastic People nebo DG 307 vystoupí popový zpěvák Petr Spálený s Apollobeatem. Svými písněmi Bojiště mimo jiných pobaví kreslíř Mirek Kemel s kapelou, poprvé přijede i Jaroslav Uhlíř s celou skupinou. Na jednom z festivalových večerů se objeví Ondřej Havelka a jeho swingový orchestr Melody Makers nebo dechovka Boban & Marko Markovič Orchestra. Přijedou i metaloví Cradle Of Filth a Kreator. Svoji účast potvrdil také zpěvák a divadelník Jiří Suchý. Jako host vystoupí Eva Pilarová, která při své druhé návštěvě v roce 2009 byla dekorována za "královnu festivalu".
 
První neoficiální ročník festivalu se uskutečnil v roce 1984 ve Starých Bukách, ale rozehnala jej tehdejší Státní bezpečnost (StB). První oficiální ročník Českého Woodstocku se měl konat následně za tři roky. Také tuto akci rozehnala StB, pořadatelům pomohl Václav Havel, když u sebe na chalupě na nedalekém Hrádečku schoval aparaturu. Exprezident podporoval festival i v pozdějších letech.
 
zdroj: ČTK