U Vítězné na Trutnovsku spustili 175 metrů vysoký větrník

Společnost Eldaco v minulých dnech spustila ve Vítězné na Trutnovsku větrnou elektrárnu, která je se svými 175 metry prý největším větrníkem v ČR. Spoluvlastníky elektrárny jsou i lidé z Vítězné a okolních obcí. ČTK o tom včera informoval místopředseda představenstva firmy Eldaco Michal Janeček.

Elektrárna, jejíž jedna lopatka je dlouhá 56 metrů, má výkon tři megawatty. Věž bude schopná ročně vyrábět přes 6000 megawatthodin elektřiny, což je spotřeba pro asi 4000 obyvatel.
 
Lidé se jako spoluvlastníci budou podle Janečka příjmem dividend podílet na zisku elektrárny. Uvedl, že první větrnou elektrárnu, kterou vlastní spolu s místními obyvateli, firma postavila před lety v Rozstání u Vyškova. "Ve Vítězné byl o akcie mezi lidmi taky velký zájem. Máme kolem 400 akcionářů," uvedl.
 
Výnos z akcií by se podle dřívějších informací regionální Mladé fronty Dnes měl pohybovat kolem pěti procent. Na projektu vydělá i obec Vítězná. Po kolaudaci stavby dostane 900.000 korun, po uplynutí šesti let pak obecní rozpočet vylepší každoročně částka 130.000 korun.
 
V hradeckém kraji zatím vznikla jediná větrná elektrárna o výkonu 1,6 MW u Nového Hrádku na Náchodsku. Zařízení z poloviny 90. let minulého století se však nikdy do trvalého provozu nedostalo a nakonec skončilo ve šrotu.
 
zdroj: ČTK