Uber připomíná uživatelům, jak si chránit bezpečí

Po covidovém útlumu se lidé začínají více pohybovat po městě, dojíždějí do práce, znovu navštěvují kulturní akce a naplno se zapojují do nočního života. Spolu s tím roste potřeba mít možnost přepravovat se pohodlně a hlavně bezpečně. Na tuto situaci reaguje společnost Uber, která již od počátku svého fungování staví svou platformu nejen na maximálním komfortu cestujících, ale především na jejich bezpečnosti. Uber nově uživatele prostřednictvím novinky Bezpečnostní kontrola (Safety check-up) přímo v prostředí aplikace upozorní na dostupné bezpečnostní funkce a umožní jim rychle zapnout klíčové bezpečnostní prvky, jako je např. sdílení průběhu jízdy se svými blízkými nebo ověření totožnosti řidiče pomocí PIN kódu.

Bezpečí cestujících i samotných řidičů je pro společnost Uber prioritou již od počátku fungování celé platformy. Uber proto neustále pracuje na zvyšování bezpečnostních standardů, a to prostřednictvím nástrojů, které jsou uživatelům k dispozici kdykoliv v průběhu každé jízdy. Aplikace tak obsahuje řadu bezpečnostních funkcí, díky nimž mohou mít cestující jistotu, že jim na cestě nehrozí žádné nebezpečí. Kromě pasivních prvků, jako je anonymizace telefonního čísla nebo neustálá kontrola průběhu jízdy, jsou k dispozici i prvky aktivní, jako je třeba bezpečnostní tlačítko dostupné přímo v aplikaci.

Proto, aby byli uživatelé s bezpečnostními prvky lépe a snáze obeznámeni, přichází společnost s novým doplňkem, kterým je tzv. Bezpečnostní kontrola. Díky této novince jsou uživatelé přehledně již před jízdou informováni o tom, jaké nástroje mají v rámci bezpečné jízdy k dispozici a zároveň je mohou obratem aktivovat.  

Sdílení jízdy s blízkými i ověření řidiče PINem 

Jednou z nabízených funkcí je možnost nastavení tvz. důvěryhodných kontaktů. Pasažéři totiž mohou do svého profilu přidat seznam pěti osob, se kterými bude následně sdílen průběh každé jejich jízdy. Dotyční tak budou mít neustále k dispozici informace o tom, kde zrovna cestující je a zda úspěšně dorazil do cíle své cesty. Mezi bezpečnostní doplňky patří také automatické sledování každé jízdy pomocí GPS technologie. Ta umožňuje, aby bylo jakékoliv delší zastavení vozu nebo odchýlení od trasy nahlášeno Uberu, který následně prověří, zda je nastalá situace způsobena pouze komplikovanou dopravní situací nebo jde o závažnější problém. Uber tak snadno zkontaktuje daného uživatele a v případě potřeby mu nabídne okamžitou pomoc. 

V rámci funkce Bezpečnostní kontrola si mohou cestující aktivovat také ověření jízdy PIN kódem. Uživatelé tak mají vždy jistotu, že nastupují do správného vozu a ke správnému řidiči. O vše se postará aplikace, která řidiče v přistaveném voze vyzve k zadání potřebného kódu ještě před započetím samotné jízdy. 

„Bezpečnost našich cestujících je pro nás na prvním místě, proto na rozvoji těchto prvků neustále pracujeme. Funkce Bezpečnostní kontrola tak nyní každého uživatele navede k tomu, aby dostupné nástroje maximálně využil a cítil se tak při každé jízdě naprosto bezpečně,“ říká Štěpán Šindelář, provozní manažer Uberu pro Českou republiku.  

Nový doplněk se tak přidává k množství již existujících funkcí jako je nouzové tlačítko, nepřetržitá podpora přímo v aplikaci či pravidelná kontrola totožnosti řidiče prostřednictvím pořízení aktuálního selfie. Samozřejmostí je také anonymizace telefonních čísel všech uživatelů, předem dostupný profil řidiče se všemi potřebnými informacemi nebo obousměrné hodnocení, které umožňuje řidičům s dlouhodobě nižším hodnocením dočasně nebo i trvale zablokovat účet.