Umělý sníh zlepšuje podmínky pro lyžování v hradeckém kraji

Podmínky pro lyžování v areálech v Královéhradeckém kraji se díky mrazivému počasí stále zlepšují. Vlekaři pokračují ve výrobě technického sněhu a postupně se jim daří otevírat sjezdovky, které byly kvůli nedostatku sněhu uzavřeny. ČTK to dnes zjistila z informací vlekařů. 

"Podmínky se výrazně zlepšily, napadlo i trochu přírodního sněhu. Dnešním dnem spouštíme starou Hromovku, a to i pro večerní lyžování. Od pátku bude v provozu červená sjezdovka ve Svatém Petru a od soboty černá sjezdovka na Medvědíně," řekl dnes například Jiří Kolín z lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně. Nyní vlekaři postupně přesunují sněhová děla na černou sjezdovku ve Svatém Petru. "Předpokládáme, že by měla být v provozu příští týden," řekl Kolín. 
    
Špindlerovský skiareál začal v tomto týdnu také nabízet novinku nazvanou Fresh track, která ve čtvrtek a v sobotu umožňuje maximálně třiceti lidem od 7:30 do 9:00 lyžování na prázdných sjezdovkách ve Svatém Petru. Zájemci za službu zaplatí 790 korun, v ceně je i snídaně v luxusní restauraci Na Pláni. 
    
Sněhové podmínky se zlepšily také ve SkiResortu Černá hora - Pec. Například na Černé hoře je v provozu 10,5 kilometru sjezdových tratí, na kterých leží 30 až 60 centimetrů sněhu. Lyžaři mohou opět využít možnost přejezdu z Černé hory do Pece pod Sněžkou, kde jim na trase pomáhají rolby. Vlekaři upozorňují na omezené sněhové podmínky u Husovy boudy. 
    
Například v Peci pod Sněžkou pokračuje intenzivní zasněžování Javoru a Hnědého vrchu. Díky technickému sněhu je otevřená lyžařská cesta spojující Javor a Vysoký svah. Na sjezdovce Vysoký svah je zajištěný deset metrů široký průjezd k lanovce na Hnědý vrch. 
    
Podmínky se zlepšují také v Orlických horách, například během týdne se vlekařům v Říčkách v Orlických horách podařilo otevřít i černou sjezdovku. "Průměrná výška sněhové pokrývky se ve středisku pohybuje okolo 60 centimetrů. Zasněžovat budeme v průběhu dne pouze černou sjezdovku," uvedli vlekaři na svém webu. 
    
Na hřebenech Krkonoš je podle informací Horské služby 24 centimetrů sněhu, v noci na dnešek napadly zhruba čtyři centimetry. Horská služba turisty upozorňuje na místy zledovatělý terén a špatnou viditelnost. V lavinových katastrech platí první, tedy nejnižší, stupeň lavinového nebezpečí. 
 
zdroj: ČTK