V areálu hospitalu Kuks začínají práce na rozsáhlé rekonstrukci

V areálu barokního hospitalu v obci Kuks na Trutnovsku začíná rozsáhlá rekonstrukce. Opravy, které je nutné kvůli dotaci dokončit do prosince 2014, by měly stát 266 milionů korun bez DPH. Areál i prohlídkový okruh bude až do konce sezony přístupný i během rekonstrukce. ČTK to řekl kastelán Libor Švec.

"Stavbaři zahájili zemní a bourací práce, pokračuje také archeologický průzkum v areálu," řekl Švec. Podle něj je potřeba do příchodu zimy vybudovat kanalizaci a také systém vytápění, aby bylo možné v zimě zahájit hlavní práce v interiérech. Během letní sezony se objeví na stavbě i restaurátoři, například v severním křídle hospitalu.
 
Návštěvníky kvůli přítomnosti stavbařů v areálu čekají drobná omezení, například při vstupu do zahrady či na nádvoří. "Kulturní akce, které jsou naplánované, se budou konat. Sice budou na jiných místech, ale chceme, aby tradice zůstaly zachované," řekl Švec.
 
Opravy hospitalu jsou součástí projektu Kuks - Granátové jablko, který se skládá z několika dílčích staveb. Projekt počítá s tím, že v opravených prostorách na Kuksu vznikne vzdělávací centrum, obnova čeká i zahradu za hospitalem. Zpřístupněn by měl být i depozitář a knihovna kukského konventu.
 
Od začátku července je také uzavřený Hostinec U Prďoly v jednom z historických domů na labském nábřeží v Kuksu, po dokončení oprav na podzim příštího roku by v budově měl kromě restaurace fungovat multifunkční sál a výstavní prostor. Součástí projektu je i přeměna někdejší tovární vily na turistické informační centrum.
 
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.
 
zdroj: ČTK