V části Krkonoš platí omezení vstupu kvůli sběračům borůvek

Správa Krkonošského národního parku omezila kvůli ochraně hor před nájezdy sběračů borůvek vstup do některých částí Krkonoš. Nařízení bude platit do 15. října a neomezuje turisty, kteří se v Krkonoších pohybují po značených turistických trasách a cyklostezkách. Letos však borůvky kvůli chladnému a deštivému jaru téměř nejsou, takže problémy s neukázněnými sběrači by být nemusely.

Omezení vstupu se týká asi 15 procent rozlohy Krkonošského národního parku, například okolí Vosecké boudy, Lysé hory, Kotle a Luční hory či pramene Labe. Zejména jde o oblasti ve druhé a třetí zóně parku. Část území s omezeným vstupem je i v první zóně, kde je ale vstup mimo značené cesty zakázán celoročně.

Správa parku nařízení vydává od roku 2001 proto, že sběrači borůvek nešetrným sběrem devastují porosty, sběrem bobulí snižují množství potravy pro ptáky a zvířata a také poškozují lokality, kde se vyskytují chráněné rostliny. V případě porušení nařízení hrozí fyzickým osobám pokuta až 10.000 korun.

Největší problémy se sběrači byly před přibližně pěti lety, zákaz tehdy porušovali hlavně polští sběrači. Loni se borůvky také neurodily a problémy se sběrači nebyly.

zdroj: ČTK