V hradeckém kraji stále odstraňují následky loňských povodní

V Královéhradeckém kraji stále pokračuje odstraňování škod po loňských povodních, které na začátku června zasáhly především města a obce v Podhůří Krkonoš. Například v Rudníku na Trutnovsku by do konce letošního roku mělo být opraveno sedm mostů, obec se také snaží získat peníze na zajištění sesuvů půdy. ČTK to řekl starosta Rudníku Aleš Maloch. 

"V současné době pracujeme na odstraňování povodňových škod na mostech za zhruba šest milionů korun, sesuvy půdy by měly být zajištěné v příštím roce," řekl Maloch. Rudník už na nápravě povodňových škod pracoval vloni, kdy opravil především silnice, práce stály zhruba deset milionů korun. Podle Malocha při odstraňování povodňových škod pomohla nezvykle teplá zima, během které bylo možné v některých pracích pokračovat. 
    
V opravách silnic poškozených povodněmi pokračuje také Královéhradecký kraj, který vyčíslil škody na komunikacích na zhruba 82,5 milionu korun. Loni kraj opravil škody za téměř 23 milionů korun. Letos by měly být všechny opravy krajských komunikací poškozených velkou vodou dokončené. 
    
Na opravách povodněmi poničených turistických cest a potoků pracuje i Správa Krkonošského národního parku. Do podzimu příštího roku by měli dělníci v Krkonoších opravit zhruba 97 kilometrů turistických chodníků a lesních cest a potoků. Práce by měly přijít na 150 milionů korun a zčásti je zaplatí peníze z fondů Evropské unie. Velká voda v Krkonoších například zdevastovala turistickou cestu podél Honzova potoka z Temného dolu. 
    
Velká voda poškodila také Komenského most v Jaroměři na Náchodsku, který sloužil pěším a cyklistům. Po povodních bylo nutné most strhnout. Radnice plánuje do konce letošního roku postavit nový most za zhruba 18 milionů korun. 
    
Záplavy v hradeckém kraji postihly loni na jaře 125 obcí. Na majetku obcí a kraje způsobily škodu 519 milionů korun. Další škoda 174 milionů korun vznikly na majetku podniku Povodí Labe. Povodeň si v kraji vyžádala tři životy. 
 
zdroj: ČTK