V Krkonoších jsou škody po povodních 133 mil., hlavně na cestách

Červnové záplavy způsobily v Krkonošském národním parku škody přibližně za 133 milionů korun. Dravá voda poničila hlavně lesní cesty, turistické chodníky a vodní toky. Místy se také sesula půda. Celkem jde o 171 míst, která jsou poškozená nebo úplně zničená, řekl dnes ČTK mluvčí správy Krkonošského národního parku Radek Drahný. V celém hradeckém kraji se škody ze záplavy odhadují až na miliardu korun.

Největší škody jsou v Krkonoších v okolí Svobody nad Úpou, Horního Maršova a Janských Lázní. "Srážkové úhrny v těchto místech byly enormní. Například Horní Maršov měl v neděli 2. června 122,6 milimetru a Pomezní Boudy 72,1 milimetru. Navíc situace v údolí Černohorského potoka byla zhoršena zemní lavinou v Těsném dole," řekl ředitel parku Jan Hřebačka.
 
Několik cest, které jsou prakticky zničené, správa KRNAP dočasně uzavře. "Uzavřena bude například Zvonková cesta na Černé hoře, cesta do Těsného dolu nebo Rudolfova cesta Honzovým žlabem v Temném Dole. S omezením je třeba počítat i na cyklotrasách ve východních Krkonoších," uvedl Drahný. Žádná z poškozených cest podle něj naštěstí není tepnou, na které by stál cestovní ruch v regionu. Většina poškozených úseků bude s opatrností schůdná či pro cyklisty sjízdná.
 
"Lidé se tedy nemusí bát do Krkonoš přijet, naopak mohou přispět k tomu, aby místní ekonomika záplavy rychleji překonala. Jen by při svých cestách po horách měli dbát zvýšené opatrnosti," uvedl Drahný. Půda v lese je podmáčená a některé stromy mohou být nestabilní a zejména při větru může hrozit jejich pád.
 
Správci parku se v prvních dnech po povodni snažili zabránit dalším případným škodám. Pročišťovali propustky a odstraňovali bariéry z koryt toků. "Nyní zpracováváme přesnou evidenci jednotlivých škod. Na základě zpracovaných projektů na jednotlivé akce vypíšeme výběrová řízení a pak můžeme začít s opravami," upřesnil Hřebačka další kroky.
 
Na opravy však nebudou stačit finance z běžného rozpočtu správy parku. "Nejnutnější opravy v těchto dnech hradíme z našeho rezervního fondu. Jsme v dennodenním kontaktu s ministerstvem životního prostředí a intenzivně řešíme aktuální situaci. O možné další finanční pomoci spolu ještě budeme jednat," uvedl ekonomický náměstek správy KRNAP Luděk Khol. V pondělí 17. června se do Krkonoš přijede se situací osobně seznámit ministr životního prostředí a šéf Ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa (ODS).
 
zdroj: ČTK