V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na první stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo na nejnižší, první stupeň z pětibodové stupnice. Znamená to, že podmínky pro túry jsou převážně bezpečné. Na hřebenech Krkonoš je asi jeden metr sněhu, který ale díky teplému počasí rychle taje. ČTK to jistila na webu Horské služby v Krkonoších. První lavinový stupeň platí i v Jeseníkách.

Horská služba uvedla, že sněhová pokrývka je vlivem tepla podmáčená a mohou se uvolnit menší laviny z mokrého sněhu a laviny základové. "V odpoledních hodinách nebezpečí vzrůstá," upozornil lavinový specialista Pavel Cingr. Lavina se podle něj může uvolnit například při velkém zatížení dvěma a více lyžaři bez dostatečných rozestupů, rolbou či skútrem. Teploty dnes na hřebenech přesahovaly deset stupňů Celsia.
 
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.
 
Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.
 
zdroj: ČTK