V Krkonoších po sněžení stouplo nebezpečí lavin na třetí stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších po silném sněžení dnes stouplo na třetí stupeň z pětibodové škály. Třetí stupeň je nejzrádnější. Túry již vyžadují zkušené posouzení. Za posledních 24 hodin v Krkonoších napadlo kolem 30 centimetrů prachového sněhu a celková pokrývka se pohybuje kolem 75 centimetrů, uvedl lavinový specialista Pavel Cingr z Horské služby Špindlerův Mlýn.

Nový sníh napadl na zmrzlý podklad za silného větru. "Na závětrných místech je uloženo velké množství sněhu a vytvořily se zde sněhové polštáře. Podle předpovědi počasí lze pro následujících 24 hodin předpokládat další sněžení," uvedl Cingr.
 
Při třetím lavinovém stupni je uvolnění laviny možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech může dojít i k samovolnému uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu. Turisté by neměli vstupovat na svahy se sklonem nad 35 stupňů, zvýšené opatrnosti musejí dbát na svazích nad 30 stupňů.
 
Dnes ráno byla na hřebenech mlha, teplota byla asi čtyři stupně pod bodem mrazu. Vítr v nárazech na hřebenech dosahoval rychlosti přes 50 kilometrů v hodině.
 
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl.
 
Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň. Poslední obětí laviny v Krkonoších se na konci prosince 2008 stala šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.
 
zdroj: ČTK