V Krkonoších zemřel pod lavinou mladý lyžař, dva přežili

Při pádu laviny v Malé Studniční jámě v Krkonoších dnes dopoledne zemřel asi osmadvacetiletý lyžař. Další dva lyžaři ve věku kolem třiceti let pád laviny přežili, jeden z nich je zraněný a v péči záchranářů. ČTK to řekl mluvčí zdravotnické záchranné služby Ivo Novák. Poslední obětí laviny v Krkonoších byla na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě. V celé republice lavina naposledy zabíjela v lednu 2010, kdy v Jeseníkách zasypala pětatřicetiletého skialpinistu.

Dnes lavina přímo zasáhla dva ze tří lyžařů, jeden se před ní dokázal schovat pod skalkou. "Nezasažený lyžař pak vyhrabal úplně zasypaného lyžaře a začal jej oživovat," řekl Novák. Ze zasypaného zůstala ze sněhu koukat jen hůlka. Třetí lyžař zůstal na povrchu laviny a utrpěl méně závažná poranění. Přivolaní záchranáři nejhůře zraněného resuscitovali, ale jeho zranění byla velmi vážná a neslučitelná se životem, uvedl mluvčí.
 
Zástupce náčelníka krkonošské horské služby Pavel Jirsa ČTK řekl, že trojice skialpinistů při sjezdu strhla lavinu. "Jeden se tomu vyhnul, jeden byl zasažený částečně, třetí byl zasypaný celý," řekl Jirsa. Na místo neštěstí dorazilo 15 členů horské služby, kteří společně se zdravotníky pomáhali s resuscitací, lyžaře s poraněným kolenem převezli k sanitce. Podle Jirsy je místo neštěstí v lokalitě, kde je lavinová dráha, kterou sjíždějí laviny.
 
"Všichni tři se pohybovali ve volném terénu, zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy v místech, kde lyžaři nemají vůbec co dělat," uvedl Jirsa. Podle něj trojice evidentně podcenila třetí stupeň lavinového nebezpečí, který v Krkonoších platí.
 
V Krkonoších je na hřebenech 80 až 120 centimetrů sněhu, podle záchranářů je ve žlabech a lavinových svazích větší množství sněhu, hrozí pád deskových lavin a sněhové laviny vykazují slabou stabilitu. "Třetí stupeň je nejrizikovější, protože se celkem podceňuje, přitom při určitém zatížení ty laviny mohou spadnout," řekl Jirsa.
 
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.
 
Případem se zabývá i policie. "Jelikož došlo k úmrtí, budeme ve spolupráci s horskou službou zjišťovat podrobnosti tohoto neštěstí," řekl mluvčí královéhradecké policie Jan Čížkovský.
 
Mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný dnes ČTK řekl, že se lyžaři pohybovali v 1. zóně národního parku, kde je zakázaný pohyb mimo vyznačené trasy. "Neměli tam co dělat, je to naprosto nepochopitelné," řekl Drahný. Podle něj je Obří důl z hlediska ochrany přírody jednou z nejcennějších lokalit v Krkonoších. V případě, že by muže na místě přistihli strážci parku, hrozila by jim ve správním řízení pokuta v řádech desítek tisíc korun.
 
zdroj: ČTK