V Litoměřicích by se mohla obnovit výroba piva

17. 04 2012 | Litoměřice chtějí ve městě obnovit výrobu piva. Město si nechalo zpracovat studii, stavební úpravy původní budovy pivovaru na Tyršově náměstí by přišly na 150 milionů korun. ČTK o tom informovala mluvčí města Eva Břeňová.

"Konečnou podobu studie předložíme k diskusi veřejnosti," uvedl starosta Ladislav Chlupáč s tím, že by to město chtělo stihnout do července. Studie je druhým zásadním krokem k obnově pivovarnictví v Litoměřicích, prvním bylo loňské technické zaměření objektu nutné pro vypracování studie. "Jak technické zaměření objektu, tak studie by nám měly usnadnit jednání s potenciálními investory," dodal místostarosta Karel Krejza.

Pivovar přestal fungovat v roce 2002, nezvládl tlak konkurence. Město pak objekt s několikapatrovým sklepením odkoupilo za deset milionů korun. Podle Břeňové byla obava, aby v historickém centru města někdo nechtěl podnikat v oboru, který by městu nevyhovoval.

Město totiž hned naproti pivovaru opravilo za 160 milionů korun gotický hrad. Na vytvoření multifunkčního centra i s kongresovým sálem, expozicí českého vinařství a bankou vín přispěla prostřednictvím ROP Severozápad i Evropská unie. Veřejnosti se otevřel vloni v březnu.

Gotickou stavbu z doby Přemysla Otakara II. využíval v minulosti právě pivovar nebo sklad zeleniny. V roce 1987 město opravilo venkovní fasádu stavby a vybudovalo novou střechu nad královským palácem. O opravách interiéru a dalším využití hradu se začalo vážně uvažovat v roce 2004. V Litoměřicích se v posledních dvou letech podařilo dokončit čtvrtý velký projekt, v roce 2009 domov pro seniory a druhý most přes Labe a loni rekonstrukci zimního stadionu.

zdroj: ČTK

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO