V Rychnově nad Kněžnou odstřelili komín

V Rychnově nad Kněžnou dnes odstřelili 56 metrů vysoký komín v bývalém areálu Perly nedaleko železničního nádraží. Odstřel komína z přelomu 19. a 20. století sledovaly stovky lidí.

"Je to standardní provedení cihlového komínu se čtverhranným soklem. Na odstřel použijeme 18 náloží o celkové váze 7,75 kilogramu," řekl před odstřelem střelmistr Zdeněk Šobíšek, pro kterého to dnes byl 59. odstřelený komín.
 
Podle střelmistra přípravy odstřelu zabraly zhruba tři dny, složitější by byla příprava odstřelu komínu se železobetonovou konstrukcí.
 
Kvůli odstřelu městská policie vyklidila část přilehlého parkoviště, stovky lidí sledovaly pád komína ze vzdálenosti několika desítek metrů. Nejbližší dům měl zakrytou fasádu, aby ji neponičil prach z padajícího komína. Po odstřelu se celý komín do vymezeného prostoru skácel za několik sekund. "Nemám slov, všechno bylo v pořádku," řekl po odstřelu Šobíšek, který se s komíny před odstřelem loučí. "Poděkoval jsem mu za život a pozdravil jsem ho sundáním helmy," řekl střelmistr. Na místě bývalé továrny vznikne supermarket.
 
zdroj: ČTK