VAK Trutnov od ledna zvýší ceny vodného a stočného o 9,3 procenta

Společnost Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) zdraží od ledna vodné a stočné o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr dodané a odkanalizované vody. Důvodem zvýšení ceny je potřeba peněz na financování už zahájené rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole. ČTK o tom dnes informoval trutnovský starosta Ivan Adamec (ODS). Pro letošní rok vodárny cenu nezvyšovaly a nechaly loňskou cenu 63,71 koruny za metr krychlový vody.

Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok čtyřčlenná domácnost na Trutnovsku za vodu zhruba o 775 korun více než letos. Vodou VAK zásobuje více než 36.000 obyvatel regionu.
 
Rekonstrukce úpravny vody přijde na 116,5 milionu korun bez DPH. Úpravna zásobuje vodou jednatřicetitisícový Trutnov a po modernizaci se její výkon zvýší zhruba o třetinu. Stavba, která by měla být hotová v červnu 2015, je jednou z největších současných investic do vodárenství v regionu.
 
"Intenzifikace úpravny vody v Temném Dole je sice spolufinancována ze zdrojů EU a ČR a z rozpočtu města Trutnova, na druhou stranu je ale nutné zajistit dofinancování jak stavebních prací, tak souvisejících výkonů, jako jsou projektové a inženýrské činnosti," uvedl Adamec. Vyšší cena podle něj vyplývá i z takzvané udržitelnosti dotačně podpořeného projektu, kde analýza určila minimální cenu vodného 36,75 koruny za metr krychlový. VAK tedy stanovil cenu vodného na 37,12 Kč za metr krychlový a cenu stočného nechal na 32,49 koruny.
 
Voda od trutnovského VAK je tradičně nejlevnější z bývalých okresních měst hradeckého kraje a bude tomu i nadále. Ceny ostatních čtyř okresních vodáren jsou už letos vyšší než cena na Trutnovsku pro příští rok.
 
Hlavním akcionářem VAK Trutnov je město Trutnov, dalšími významnými vlastníky jsou Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov. Vodárny dividendy nevyplácejí, zisky dávají na investice. Loni VAK zvýšil zisk o 12 procent na 13 milionů korun, tržby měl 127 milionů korun.
 
zdroj: ČTK