Velká voda v hradeckém kraji zasáhla domy i silnice

Toky, které se vylily z břehů po vydatných deštích v Královéhradeckém kraji, zatopily na několika místech rodinné domy a silnice. V okolí Hostinného a Rudníku - Arnultovicích na Trutnovsku musel se záchranou vodou odříznutých lidí pomáhat vrtulník. Dva lidé byli v kraji zraněni, policie pátrá po vodákovi, který spadl na Náchodsku do rozvodněné Metuje. Některé podkrkonošské obce zasáhla v noci až stoletá povodeň, hladiny toků na horních tocích již postupně klesají. ČTK to dnes řekl mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi.

Podle hejtmanství stoletou vodu, která zasáhla některé obce na horním toku Labe, brzdí přehrada Les Království nedaleko Dvora Králové nad Labem. "Pokud se naplní předpovědi a deště už nebudou tak intenzivní jako v noci na dnešek, povodňová vlna na Labi by se na přehradě před Dvorem Králové měla zastavit," uvedl mluvčí. Silnice po hrázi přehrady byla z preventivní důvodů uzavřena, přesto na přehradu dnes odpoledne zamířily stovky lidí.
 
Situaci napjatě sledují ve Dvoře Králové nad Labem či v Jaroměři na Náchodsku, kterými protéká řeka Labe. Například v Jaroměři dnes postavili protipovodňové zábrany doplňující protipovodňovou ochranu města. "Přítok z horní části Labe do přehrady Les Království se během dne výrazně snížil, takže doufám, že se situace bude stabilizovat. Samozřejmě bude záležet na dalším vývoji počasí," řekl odpoledne starosta Jaroměře Jiří Klepsa.
 
Vodohospodáři dnes večer ČTK informovali, že na nádrži Les Království se hladina do 18:00 nepřelila. "Předpokládáme, že k tomu ani nedojde," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové Jiří Petr s tím, že vodohospodáři evidují rozsáhlé rozlivy vody a zaplavení budov v povodí přítoků horního Labe, Cidliny, Mrliny, Javorky a Bystřice.
 
Vrtulníky policie a záchranářů dnes ráno podle Dioszegiho na Trutnovsku zachránili ze střech rodinných domků a chat, které odřízla voda, 11 lidí. U Horního Maršova vrtulník záchranářů zasahoval u pětačtyřicetiletého muže, který spadl do potoka. "Muž, kterého se podařilo vytáhnout na břeh, je zraněný a potlučený. Vrtulník pro něho musel vyrazit, protože právě tyto horské oblasti nejsou nyní sanitkou po silnici dostupné," uvedl ředitel krajských záchranářů Jiří Mašek. V Úpici záchranáři zasahovali u ženy, která si v souvislosti s velkou vodou zranila nohu.
 
Podle mluvčí hasičů Martiny Žahourkové stovky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly v kraji od rána do 15:00 u více než 130 událostí. Vážná situace je kromě Trutnovska na Jičínsku, kde voda v Nové a Staré Pace zatopila ulice i domy a hasiči museli evakuovat desítku lidí.
 
Na náměstí u autobusového nádraží v centru Hostinného na Trutnovsku bylo dnes dopoledne zhruba 40 centimetrů vody, vodní živel vytrhal keře a dlažební kostky. "Přes noc pršelo a ráno se to vyhrnulo ven, nejdříve teklo bláto, potom se objevily velké kaluže a pak šla celá řeka ven. V domě jsme měli po kolena vody, venku to bylo až po okna. Naštěstí voda již opadává," řekla ČTK Gabriela Kirejeva z Hostinného, která z bytu v přízemí před vodou utekla do prvního patra domu.
 
Obdobná situace je v nedalekém Rudníku. "Máme zatopených několik domů, zatím lidé našli střechu nad hlavou u příbuzných nebo u sousedů," řekl místostarosta Jiří Stuchlík, v obci potíže způsobily také sesuvy podmáčené půdy. Přívaly vody a bahna zasáhly i Horní Maršov či Svobodu nad Úpou.
 
Vytrvalý déšť v Královéhradeckém kraji v noci na dnešek zvýšil hladiny několika řek. Třetí stupně povodňové aktivity k dnešním 18:30 platily na několik místech na Labi a ve Zlíči na Úpě. Tam hladina dosahovala 214 centimetrů, zatímco v pátek to bylo 51 centimetrů. Podle meteorologů by v noci na pondělí mělo být zataženo až oblačno s občasným deštěm. V pondělí by mělo být oblačno až zataženo, déšť a přeháňky jen místy.
 
zdroj: ČTK