Zřícená lanovka v Přední Labské neměla úřední povolení

Nákladní lanovka, která se v pátek večer zřítila v Přední Labské u Špindlerova Mlýna na Trutnovsku, zřejmě neměla úřední povolení. Majiteli hrozí pokuta až deset milionů korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Při tragické události zemřel osmatřicetiletý muž a zranily se dvě děti a dvě ženy. 

"Nepodařilo se nám zjistit, že by ta lanovka měla úřední povolení. V pondělí to budeme řešit s městským úřadem ve Špindlerově Mlýně, pod který by to mělo spadat," řekl Drápal. Majiteli hrozí pokuta až deset milionů korun. Zároveň měl inspekci po nehodě hned vyrozumět, dodal Drápal. 
    
Podle náměstka generálního inspektora Drážní inspekce Jana Kučery lanovka s největší pravděpodobností povolení úřadu neměla. "Počet povolení na lanovky ve Špindlerově Mlýně je pět a tahle tam není," řekl serveru lidovky.cz. 
    
Klíčové podle Kučery bude, zda má zařízení parametry lanové dráhy. Definici dříve zákon o drahách obsahoval, nyní se informace dají nalézt pouze ve vyhlášce. Podle Kučery v tomto případě zásobovací lanovka u chaty Bumbálka parametry pravděpodobně splňuje.
    
Nákladní lanovka obsluhovala chatu Bumbálka a sloužila k převozu zavazadel či lyží. Podle policejního mluvčího Udo Ertnera majitel z chaty lanovku obsluhoval. Policisté nyní budou zjišťovat, zda věděl, jestli do kabiny v dolní části lanovky nastupují lidé, nebo jen chtějí převézt batohy, řekl v sobotu ČTK. 
    
Řízení registrované lanové dráhy podléhá poměrně přísnému dozoru. Lanovku řídí a upravují strojníci, kteří musejí složit ze zákona zkoušku a být v dobrém zdravotním stavu. Součástí zkoušek jsou i psychotesty, řekl lidovkám.cz strojník na Lanové dráze Sněžník a Lanové dráze U Slona Jaroslav Mach. 
    
"Vzdělání musíte mít elektrického, strojního nebo stavebního typu. Pokud chcete lanovou dráhu obsluhovat a řídit, musíte mít státní zkoušku. Pod dozorem Drážního úřadu skládáte praktické i teoretické zkoušky. K tomu, abyste mohl k těmto zkouškám přistoupit, musíte mít praxi pod dozorem zkušených strojníků," řekl Mach. 
    
Podle policie rodina z Pardubicka přijela na chatu strávit víkend. Zraněné ženy a děti ve věku pět a 11 let jsou v péči lékařů nemocnic v Jilemnici a Hradci Králové. Podle jejich sobotního vyjádření zástupců nemocnic jsou mimo ohrožení života. 
 
zdroj: ČTK