Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních má být i pro dospělé

Podle Šimurdy bývalé vedení lázní plánovalo propustit ke konci května 116 zaměstnanců. "Po celkovém přehodnocení propustíme 55 lidí. Nyní běží podávání výpovědí, je to napříč všemi profesními skupinami zaměstnanců, kromě lékařů," řekl Šimurda.

Rozhodnutí zachovat provoz léčebny Vesna Šimurda zdůvodnil tím, že má dobré jméno mezi pacienty a tradici. "Dětských pacientů objektivně ubývá, je třeba tento fakt přijmout a přizpůsobit se mu, stejně jako to již řada dalších dětských zařízení udělala. Vesna bude poskytovat lázeňskou péči jak dětem, tak i dospělým," uvedl Šimurda.

Podle něj bude nutné ve Vesně provést stavební úpravy, které zajistí, aby byly zdravotní péče, ubytování i stravování poskytovány pro obě kategorie pacientů odděleně. "Tyto úpravy budou prováděny v následujících zhruba 12 měsících. Dospělým pacientům by pak měla sloužit dvě samostatná patra Vesny," uvedl Šimurda.

Podle plánu na stabilizaci by ze zhruba 800 lázeňských lůžek měla více než polovina sloužit léčebných účelům. Šlo by především o lůžka v léčebně Vesna. "Zbývajících zhruba 300 míst by mělo být otevřeno široké veřejnosti pro letní i zimní turistiku, kongresovou turistiku či další využití," řekl Šimurda, který v tomto využití části kapacity vidí velký potenciál, který byl dosud nevyužitý. Podle Šimurdy je nyní v době vrcholné lázeňské sezony kapacita využita pouze na zhruba 60 procent.

O plánovaných krocích je informováno i ministerstvo zdravotnictví. "Vím, že ke stabilizaci situace v Janských Lázních nevede jednoduchá cesta, nicméně směr, který naznačil pan ředitel Šimurda, mi připadá jako rozumný a určitě dává lázním velké šance na pokračování v jejich činnosti," uvedl v tiskové zprávě Petr Salák, vrchní ředitel pro ekonomiku ministerstva zdravotnictví a zároveň člen dozorčí rady podniku.

Hana Pánková z iniciativy Zachraňme Vesnu pro ČTK uvedla, že s představeným plánem není spokojená. "Budeme požadovat schůzku s panem ředitelem, aby nám vysvětlil, jak konkrétně budou oba provozy fungovat aniž by došlo k omezení intenzity péče o děti," uvedla Pánková. Společně s krizovým štábem bude iniciativa dále usilovat o změnu indikačního seznamu.

Podle Pánkové je například nepochopitelné, že výpovědi jsou podávány dříve, než jsou zaměstnanci seznámeni s plánovanou koncepcí. Pánková také postrádá informace o tom, v jakém poměru bude zastoupená péče o dětské a dospělé pacienty. "Přesun části dospělých pacientů si vyžádá velké stavební úpravy jak na pokojích, tak i v rehabilitační části a tudíž i velké finanční náklady, které velmi zatíží ekonomiku lázní," uvedla Pánková. Za problematické považuje i záměr obsadit uvolněná lůžka wellness pobyty či turisty.

Šimurda vede lázně zhruba měsíc, předchozího šéfa Romana Koudeleho ministerstvo zdravotnictví odvolalo kvůli údajně soustavnému zhoršování ekonomické situace lázní. Koudele také oznámil, že je ve hře uzavření dětské léčebny Vesna, což vyvolalo protesty. Na začátku června se demonstrace proti uzavření Vesny v Janských Lázních zúčastnily přes dvě stovky lidí. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) tam přislíbil, že provoz Vesny zůstane zachován.

Státní léčebné lázně Janské Lázně mají v posledních měsících ekonomické problémy. Podle bývalého ředitele za problémy lázní může úbytek pacientů po vydání nového indikačního seznamu.